Pęcherzyk ciążowy – kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

pęcherzyk ciążowy

Pęcherzyk ciążowy stanowi jeden z pierwszych objawów prawidłowo zlokalizowanej ciąży. Co to takiego? Jakie pełni funkcje? Kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Pęcherzyk ciążowy – co to takiego?
2. Pęcherzyk ciążowy – jakie jest jego zadanie?
3. Kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?
4. Jakie badanie pokazuje, kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?
5. O czym świadczy brak zarodka w pęcherzyku ciążowym?

Pęcherzyk ciążowy – co to takiego?

Pęcherzyk ciążowy to niewielka struktura płynowa o okrągłym kształcie, pojawiająca się na początku ciąży [1]. Wielkość pęcherzyka ciążowego zależy od czasu trwania ciąży, na różnych etapach kolejno rozwijają się w nim: pęcherzyk żółtkowy, zarodek oraz owodnia [2].

Pęcherzyk ciążowy – jakie jest jego zadanie?

Pęcherzyk ciążowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu w czasie ciąży – to w nim zawieszone jest dziecko oraz płyn owodniowy. Struktura ta aktywnie uczestniczy w rozwoju narządów dziecka, rozszerzając się w miarę jego wzrostu, zapewnia także ochronę oraz amortyzację na wypadek urazu [3]. Obserwowanie tego, jak pęcherzyk ciążowy rośnie oraz kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym, pozwala upewnić się co do prawidłowego rozwoju ciąży.

Zobacz również: Ciąża geriatryczna – co oznacza i z jakim ryzykiem się wiąże?

Kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

Moment, kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym, przypada na około 5. tydzień ciąży [2]. Po zmierzeniu jego długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) można określić dokładny wiek ciąży oraz wyznaczyć spodziewany termin porodu.

Jakie badanie pokazuje, kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

Moment, kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym, można uchwycić podczas badania USG. W obrazie USG pęcherzyk ciążowy przypomina wyglądem ciemną, lekko jajowatą dziurę wielkości pestki pomarańczy [2] [4], natomiast zarodek wygląda jak krewetka koktajlowa [5]. Pod koniec 5. tygodnia ciąży możliwe jest uwidocznienie tętna płodu [2].

Zobacz również: Kiedy ciąża jest donoszona?

O czym świadczy brak zarodka w pęcherzyku ciążowym?

Jeśli w badaniu USG widoczny jest pusty pęcherzyk ciążowy, może to oznaczać ciążę bezzarodkową – albo zarodek w ogóle nie powstał, albo doszło do samoistnego poronienia na bardzo wczesnym etapie ciąży [1] [2]. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są nieprawidłowości genetyczne zarodka, które powstają w sposób losowy i niezależny od rodziców [6]. Tego typu wady zwykle nie powtarzają się w kolejnej ciąży [7]. Pilnej konsultacji z lekarzem ginekologiem wymaga sytuacja, gdy pusty pęcherzyk ciążowy pozostanie w jamie macicy i nie dojdzie do samoistnego poronienia, wtedy konieczna jest interwencja lekarzy [8].


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/pecherzyk-ciazowy-jaka-pelni-funkcje

2. https://www.boramed.pl/blog/pecherzyk-ciazowy-kiedy-pojawia-sie-zarodek

3. https://jestesmama.pl/ciaza/bede-mama/etapy-ciazy/pecherzyk-ciazowy-poznaj-jego-podstawowe-cechy/

4. https://www.sosrodzice.pl/5-tydzien-ciazy/

5. https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/5-tydzien-ciazy/

6. Skrzypczak J. et al. Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży? Ginekologia Polska 81 (9) (2010)

7. https://www.znana-polozna.pl/artykuly/diagnostyka-poronienia-od-czego-zaczac

8. https://canpolbabies.com/pl_PL/5757-pusty-pecherzyk-ciazowy

 

Oceń

Data publikacji: 07/05/2022, Data aktualizacji: 09/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *