Ciąża geriatryczna - czym jest i jakie ryzyko za sobą niesie

Ciąża geriatryczna – co oznacza i z jakim ryzykiem się wiąże?

ciąża geriatryczna

Ciąża geriatryczna to pojęcie, które odnosi się do ciąży kobiety powyżej 35 roku życia. W ostatnim czasie to słowo stało się wyjątkowo popularne za sprawą Meghan Markle. Pierwsza ciąża zakończyła się szczęśliwym porodem, natomiast druga poronieniem. Jest to zagrożenie, które często towarzyszy ciąży geriatrycznej.

Spis treści:

  1. Ciąża geriatryczna – czym jest?
  2. Ciąża geriatryczna – jakie ryzyko się z nią wiąże?
  3. Ciąża geriatryczna – dlaczego kobiety się na nią decydują?
  4. Ciąża geriatryczna – na co zwrócić uwagę?

Ciąża geriatryczna – czym jest?

O ciąży geriatrycznej mówimy, gdy przyszła mama ma ukończony 35 rok życia. Według badań jest obarczona większym ryzykiem niż ciąża poniżej tego wieku. Nie oznacza to jednak, że kobiety w tym wieku nie powinny zachodzić w ciąże i cieszyć się macierzyństwem.

Ciąża geriatryczna jest coraz częstszym zjawiskiem. Kobiety decydują się na dziecko nawet w wieku 40 lat. Rozwój nauki i medycyny gwarantuje lepszą diagnostykę i wdrożenie skutecznych terapii, dających możliwość urodzenia zdrowego dziecka.

Ciąża geriatryczna – jakie ryzyko się z nią wiąże?

Ciąża geriatryczna może być obarczona komplikacjami i ewentualnymi powikłaniami. U dojrzałych kobiet mogą występować schorzenia, które negatywnie oddziałują na bezpieczeństwo płodu. Istnieje większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, jak i stanu przedrzucawkowego. Zachodzi obawa o przedwczesny poród lub poronienie.

U dziecka w ciąży geriatrycznej mogą wystąpić wady genetyczne lub wrodzone, może mieć również zbyt niską masę urodzeniową.

Ciąża geriatryczna może się wiązać z trudnym przebiegiem porodu. Mniejsza jest także szansa na poczęcie, gdyż w tym wieku kobieta ma obniżoną płodność.

Mimo to kobiety nie powinny od razu rezygnować z późnego macierzyństwa. Wiele z nich rodzi w pełni zdrowe dzieci. Istotną rolę odgrywa stan zdrowia kobiety, jak i opieka lekarzy podczas ciąży.

Ciąża po 35 roku życia wiąże się w większym ryzykiem pojawienia się niektórych przypadłości. Jednak ciąża cukrzycowa, stan przedrzucawkowy czy wady genetyczne płodu występują także w przypadku młodych kobiet. Zatem wiek kobiety nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę. Warto podkreślić, że przy ciąży geriatrycznej mówi się o zwiększonym ryzyku powikłań, a nie o pewności, że wystąpią.

Ciąża geriatryczna – dlaczego kobiety się na nią decydują?

Na ciążę geriatryczną decyduje się coraz więcej kobiet. Ma to związek ze zmianami, jakie zachodzą we współczesnym świecie, jak i potrzebą zapewnienia dziecku godziwego bytu oraz bezpiecznej przyszłości. Obecnie młode kobiety najpierw chcą ukończyć edukację oraz rozpocząć pracę zawodową. Dopiero późnej decydują się na urodzenie dziecka, mając pewność, że będą w stanie sprostać wszystkim potrzebom malucha, poczynając od opieki specjalistów w trakcie ciąży.

Wiele znanych kobiet zdecydowało się na późne macierzyństwo, np. Halle Berry, Nicole Kidman, Celine Dion, Małgorzata Kożuchowska, Justyna Steczkowska.

Ciąża geriatryczna – na co zwrócić uwagę?

Ciąża geriatryczna, mimo że wiąże się z większym ryzykiem, nie musi oznaczać trudności i niepowodzeń. Z roku na rok wzrasta doświadczenie specjalistów, którzy opiekują się kobietami w ciąży po 35 roku życia. Na pewno konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań. Zdrowie przyszłej mamy, jak i dziecka musi być stale kontrolowane. Zaleca się wykonanie badań prenatalnych, dzięki którym można wykryć ewentualne nieprawidłowości już na wczesnym etapie, a co za tym idzie wprowadzić skuteczne metody leczenia.

Ciąża geriatryczna wymaga od kobiety przestrzegania kilku zasad. Przyszła mama musi zwrócić uwagę na dietę, by sobie i dziecku dostarczać wszystkie niezbędne składniki i witaminy. Wszelkie preparaty uzupełniające poziom tych elementów muszą być skonsultowane z lekarzem. Ponadto kobieta musi pamiętać o zapewnieniu sobie, również za zgodą specjalisty, odpowiedniej dawki ruchu. Absolutnie zakazane jest, tak jak w przypadku każdej innej ciąży, stosowanie jakichkolwiek używek.

Aktualizacja: 29 kwietnia 2021 r. | Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/05/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *