Jak zmieniają się piersi w ciąży oraz jak wyglądają brodawki w ciąży?

jak wyglądają brodawki w ciąży

Tkliwość oraz bolesność piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży. Co się dzieje dalej? Jak zmieniają się piersi w ciąży i z czego to wynika? Jak dbać o piersi w ciąży? Podpowiadamy.

jestes w ciazy

Spis treści:

1. Jak zmieniają się piersi w ciąży?
2. Jak wyglądają brodawki w ciąży?
3. Jak zmieniają się piersi w ciąży? Czym jest siara?
4. Jak dbać o piersi w ciąży?
5. Często zadawane pytania o to, jak zmieniają się piersi w ciąży

Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Jedną ze wczesnych oznak ciąży jest gwałtowne powiększenie się piersi oraz ich nadmierna tkliwość [1]. Do wystąpienia tego zjawiska może dojść już w pierwszych tygodniach od poczęcia. To, jak zmieniają się w piersi w ciąży, jest dyktowane hormonami. Te same hormony, które sprawiają, że kobieta jest gotowa co miesiąc do zapłodnienia, progesteron i estrogen, przygotowują kobiecy organizm do zupełnie nowej roli – macierzyństwa. Powiększenie przewodów mlecznych i co za tym idzie, gwałtowny wzrost całych piersi to naturalny proces prowadzący do karmienia piersią [2].

Jak wyglądają brodawki w ciąży?

Pod wpływem hormonów zmienia się nie tylko rozmiar piersi, ale także ich wygląd. Jak wyglądają brodawki w ciąży? Charakterystyczne dla okresu ciąży jest ciemnienie otoczek wokół sutków [3]. Wynika ono ze zwiększonej produkcji ciemnego barwnika skóry – melaniny. Na otoczkach wokół sutków mogą się pojawić także charakterystyczne guzki – są to gruczoły Montgomery, odpowiedzialne za produkcję olejków o działaniu nawilżającym i natłuszczającym [4].

Zobacz również: Ból w piersiach przed okresem a ciąża – czy da się rozróżnić te stany?

Jak zmieniają się piersi w ciąży? Czym jest siara?

W ciąży kobiece piersi powiększają się i mogą być bardziej tkliwe oraz pobolewać. A kiedy poród się zbliża, może z nich także wyciekać żółta wydzielina. To siara, czyli pierwsze mleko wyprodukowane przez przyszłą mamę. Jest ono bogate w przeciwciała, które stymulują układ immunologiczny nowonarodzonego dziecka [4]. Jeśli wyciek siary stanowi duży dyskomfort dla przyszłej mamy, może ona wyposażyć się w specjalne wkładki laktacyjne.

Zobacz również: Aparat ortodontyczny a ciąża

Jak dbać o piersi w ciąży?

Niezależnie od tego, czy kobieta dopiero przygotowuje się do ciąży, czy może już jest w I., II, albo III trymestrze, na każdym etapie macierzyństwa przyda jej się wiedza na temat tego, jak dbać o piersi w ciąży. Kiedy biust się powiększa i piersi stają się bardziej tkliwe lub nawet bolesne, warto:

• nosić wygodne ubrania, takie które, nie powodują ocierania wrażliwych piersi,
• regularnie badać piersi oraz wyjaśniać wszelkie wątpliwości z lekarzem ginekologiem,
• stosować kosmetyki do pielęgnacji biustu, zawierające nawilżające i kojące składniki, takie jak np. aloes,
• wprowadzić do planu dnia nieforsujące ćwiczenia na wzmocnienie mięśni w okolicy biustu,
• zainwestować w dobrze dopasowany, większy biustonosz, najlepiej z szerokimi ramiączkami oraz wykonany z delikatnego i przewiewnego materiału.

Często zadawane pytania o to, jak zmieniają się piersi w ciąży

1. Jak zmieniają się brodawki w ciąży?

Pod wpływem hormonów ciążowych brodawki piersiowe powiększają się oraz ciemnieją. Na otoczkach wokół sutków mogą się pojawić charakterystyczne guzki Montgomery, a bliżej terminu porodu może dojść również do wycieku siary.

2. Kiedy zmienia się kolor brodawki w ciąży?

Do zaciemnienia brodawek w ciąży dochodzi w I. trymestrze ciąży. Zwykle kobiety obserwują ten objaw w okolicach pierwszych kilku tygodni ciąży, ale nie jest to regułą.

3. Czy sutki się zmieniają w ciąży?

Tak, w ciąży sutki powiększają się i twardnieją, a otoczka wokół nich ciemnieje. Są także bardziej tkliwe. Kobiecy organizm przygotowuje się w ten sposób do karmienia dziecka piersią.

4. Jak wyglądają sutki we wczesnej ciąży?

We wczesnym stadium ciąży sutki staja się bardzo wrażliwe i zaczynają się powiększać oraz twardnieć. Zmienia się także kolor wokół sutek – uprzednio różowa otoczka ulega ciemnieniu.


Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze

2. https://www.healthline.com/health/pregnancy/breast-pain-pregnancy

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/jak-zmienia-sie-piersi-podczas-ciazy

4. https://www.healthline.com/health/pregnancy/breast-pain-pregnancy

5. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/90879,kiedy-powstaje-pokarm-i-jak-sie-zmienia

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/04/2022, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *