Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

jak zmienia się ciało kobiety w ciąży

Każda ciąża oznacza ogromne zmiany w życiu kobiety. Oczekując dziecka, zmienia się również Twoje ciało. Zmiany będziesz mogła obserwować przez cały okres ciąży. Dotkną one nie tylko tego, co widoczne. Dowiedz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży!

Spis treści:

  1. Jak zmienia się ciało kobiety w pierwszym trymestrze ciąży?
  2. Jak zmienia się ciało kobiety w drugim trymestrze ciąży?

Jak zmienia się ciało kobiety w pierwszym trymestrze ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży w organizmie kobiety dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej. Jest ona szczególnie odczuwalna w okolicy 4-5 tygodnia. To właśnie wtedy powinny pojawić się pierwsze ciążowe dolegliwości, takie jak wahania nastrojów, zmęczenie, czy nadmierna senność. Pojawić mogą się także nudności i wymioty.

W pierwszym trymestrze ciąży kobiecy brzuszek zaczyna powoli rosnąć. Jest to spowodowane stopniowo powiększającą się macicą ciężarnej. Pierwsze widoczne powiększenie brzuszka możemy dostrzec około 8-9 ciąży. Wcześniej możemy dostrzec powiększenie kobiecych piersi. Już w pierwszym trymestrze będą one pełniejsze i bardziej wrażliwe. Powiększeniu ulegną także sutki, a otoczka brodawek stanie się nieco ciemniejsza.

Zobacz również: Waga w ciąży

Jak zmienia się ciało kobiety w drugim trymestrze ciąży?

W drugim trymestrze ciąży brzuszek przyszłej mamy jest już wyraźnie widoczny. Jest to spowodowane coraz bardziej rozrastającą się macicą, która uciska kobiecy pęcherz oraz naczynia krwionośne.
Kobiety w drugim trymestrze ciąży często stają się także bardziej wrażliwe na światło. Jest to wynik suchości gałki ocznej. Oczy mogą stać się czerwone, swędzieć, a nawet lekko piec.

W drugim trymestrze ciąży możemy także dostrzec pozytywne zmiany w naszym wyglądzie. Na skutek zmian hormonalnych poprawić może się kondycja włosów i paznokci. Staną się one mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Zauważymy także, że mniej włosów nam wypada.
Jak zmienia się ciało kobiety w trzecim trymestrze ciąży?

W trzecim trymestrze ciąży kobieta ma już spory brzuszek, który stopniowo się obniża. Zauważyć możemy na nią tzw. linea negra. Jest to ciemna linia, która przebiega od pępka do dołu brzucha.

Stale powiększająca się macica nie ułatwia przyszłej mamie funkcjonowania. Musi ona częściej oddawać mocz. Szybciej łapie także zadyszkę. Może borykać się także z problemami ze snem, ponieważ duży brzuszek utrudnia wygodne ułożenie się.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *