Jak szybko można zajść w kolejną ciążę?

czy po ciąży można szybko zajść w ciąże

Czy po ciąży można szybko zajść w ciążę? Zastanawia się nad tym wiele świeżo upieczonych mam. Po porodzie w drugą ciążę możemy zajść dość szybko, ale nie jest to odpowiedni czas. Ciało musi się najpierw odpowiednio zregenerować. Zdania medyków na temat tego, kiedy rozpocząć starania o drugie dziecko są podzielone. Kiedy więc myśleć o drugiej ciąży? Zobacz rekomendacje! Czy można zajść w ciążę po porodzie nie mając okresu.

Spis treści:

1. Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu?
2. Kiedy najlepiej zajść w kolejną ciążę?
3. Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko?

Czy można zajść w ciążę po porodzie, nie mając okresu?

Zajście w ciążę od razu po porodzie nie jest możliwe. Organizm kobiety potrzebuje wrócić do równowagi sprzed ciąży. Za moment powrotu płodności przyjmuje się pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. To właśnie od tego zależy, jak szybko można zajść w kolejną ciążę.

To kiedy po porodzie znów zaczniemy miesiączkować, jest zależne od wielu czynników. Wpływa na to przede wszystkim karmienie piersią. Zwykle miesiączka powraca, gdy odstawimy dziecko od piersi. U kobiet, które od porodu karmiły dziecko w inny sposób, pierwsze krwawienie pojawia się w ciągu 6 tygodni od porodu.

Kiedy najlepiej zajść w kolejną ciążę?

To, jak szybko można zajść w kolejną ciążę, a to kiedy jest na to najlepszy moment, to dwie inne kwestie. Zbyt wczesne zdecydowanie się na kolejne dziecko może prowadzić do wielu powikłań. Grozi to m.in. przedwczesnym porodem, odklejeniem łożyska i niską masą urodzeniową dziecka.

Naukowcy z University of British Columbia i Harvard T.H Chan School of Public Health zbadali, kiedy jest najlepszy czas na drugą ciążę. W badaniu przeanalizowano aż 150 tysięcy ciąż. Na tej podstawie naukowcy wykazali, że przerwy między ciążami krótsze niż rok wiążą się z większym ryzykiem powikłań w drugiej ciąży:

● W przypadku kobiet młodszych niż 35 lat ryzyko przedwczesnego porodu wynosi 8,5%. Z kolei u kobiet starszych wynosi ono 6%. Ryzyko zmniejsza się aż do 3%, jeśli para z kolejną ciążą poczeka minimum rok.
● U kobiet powyżej 35 roku życia ryzyko pojawienia się innych powikłań wynosi 1,2%. Mowa tutaj o niskiej masie urodzeniowej, depresji poporodowej, odklejeniu łożyska i poronieniu. Ryzyko to zmniejsza się do 0.5%, jeśli para zaczeka ze staraniami o dziecko przynajmniej 18 miesięcy.

Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko?

Zdania ginekologów na temat terminu rozpoczęcia starań o drugie dziecko po porodzie są podzielone. Najlepiej sugerować się rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ich zdaniem ze staraniami o kolejną ciążę warto zaczekać przynajmniej 18 miesięcy. Najbardziej optymalnym czasem będą jednak 24 miesiące od porodu.

Kobiety, które były w ciąży mnogiej lub urodziły dziecko przez cesarskie cięcie, powinny zaczekać nieco dłużej. Optymalnym czasem będzie 2,5 roku. W tym czasie ciało kobiety powinno zdążyć się całkowicie zregenerować po ciąży i porodzie.

 

1/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 24/07/2022, Data aktualizacji: 01/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *