Przewodnik przez ciążę: jak radzić sobie z objawami ciąży?

jak radzić sobie z objawami ciąży

Ciąża to niestety nie tylko radosne oczekiwanie na dziecko, ale także różnorodne dolegliwości. Najczęściej pojawiają się mdłości i wymioty, problemy ze snem i zgaga. U niektórych ciężarnych tego typu objawy ciąży są bardziej intensywne, a u innych mniej. Dla każdej są one jednak problematyczne. Podpowiadamy więc, jak radzić sobie z objawami ciąży!

Spis treści:

  1. Wymioty i mdłości w ciąży
  2. Zgaga
  3. Problemy ze snem

Wymioty i mdłości w ciąży

Najczęstsza ciążowa dolegliwość to nudności i wymioty. Boryka się z nimi aż ¾ przyszłych mam. Zwykle występują one tylko w pierwszym trymestrze, ale niektóre kobiety zmagać się z nimi muszą nawet przez całą ciążę. U większości z nich problem ten pojawia się w formie porannych mdłości. Nudności są skutkiem wzrostu stężenia hormonu ciążowego beta hcg (gonadotropiny kosmówkowej), do którego dochodzi na początku ciąży.

Wymiotów i mdłości w ciąży uniknąć możesz przede wszystkim przez swój sposób jedzenia. Jedz mniejsze porcje posiłków, ale z większą częstotliwością, a swój dzień zaczynaj od zjedzenia niewielkiej przekąski jeszcze przed wstaniem z łóżka. Może to być m.in. banan czy herbatnik. W pozbyciu się problemów żołądkowych pomóc mogą także napary i herbatki ziołowe z dodatkiem imbiru. Złagodzić tę dolegliwość pomoże Ci również unikanie intensywnych zapachów.

Zobacz również: Jakie mogą pojawić się dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze?

Zgaga

Twoja rosnąca macica na pewnym etapie ciąży zacznie uciskać Twój żołądek, a trawiony pokarm dostanie się do Twojego przełyku. W konsekwencji pojawi się męcząca zgaga. Może ona być bardzo uciążliwa, ale da się ją pokonać domowymi sposobami.

Samodzielnie nie próbuj łagodzić zgagi poprzez zażywanie leków. Mogą one zaszkodzić dziecku, dlatego nie wolno tego robić bez konsultacji z lekarzem. Ze zgagą możesz radzić sobie poprzez częstsze jedzenie mniejszych porcji posiłków. Staraj się także unikać ostrych potraw, które mogą nasilać problem.

Zobacz również: Najczęstsze dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze

Problemy ze snem

W czasie ciąży pojawić mogą się również problem ze snem. Zwykle zaczynają one występować w drugim trymestrze ciąży. Wtedy brzuszek jest już dość spory i przeszkadza w znalezieniu wygodnej pozycji do snu. Nie pomaga w tym również bardzo aktywny maluszek.

W pozbyciu się problemów ze snem pomoże Ci przede wszystkim zadbanie o higienę snu. Pomoże Ci w tym chodzenie spać o stałej porze. Przed snem odłóż telefon na bok i spróbuj się zrelaksować. Zadbaj również o wygodny strój do spania i temperaturę w pomieszczeniu.

Oceń

Data publikacji: 14/06/2023, Data aktualizacji: 22/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *