Najczęstsze dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze

Najczęstsze dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze

dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze

Drugi trymestr ciąży uznawany jest za najłatwiejszy. To wtedy kobiecie doskwiera najmniej nieprzyjemnych objawów. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich wcale. Zobacz, co może Cię czekać i jakie są najczęstsze dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze!

Spis treści:

 1. Typowe dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze
 2. Jakie dolegliwości powinny zaniepokoić w 2 trymestrze ciąży?

Typowe dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze

W drugim trymestrze z reguły ustają dolegliwości charakterystyczne dla samego początku ciąży. Przyszłe mamy czują się więc nieco lepiej. Pojawić mogą się jednak inne nieprzyjemne objawy. Najczęstsze z nich to:

 •  Zgaga – może ona pojawić się zarówno u kobiet, które miewały ją wcześniej, jak i u tych, które nigdy się z nią nie borykały. W walce z nią pomoże nam rezygnacja z ostrych i tłustych potraw, a także częstsze jedzenie mniejszych posiłków.
 • Bóle kręgosłupa – w drugim trymestrze ciąży kobieca macica jest już spora. W konsekwencji zmienia się środek ciężkości, a miednica się rozszerza. Wszystko to może spowodować ból pleców. Najczęściej pojawia się on w odcinku krzyżowym bądź lędźwiowym. Bólu uniknąć możemy poprzez regularną aktywność fizyczną i poprawną pozycję ciała podczas siedzenia.
 • Zaparcia – są one głównie wywołane naciskiem, który rozszerzająca się macica wywiera na jelita. W walce z zaparciami pomogą nam przede wszystkim częste małe posiłki zawierające dużą ilość błonnika. Pomocna będzie także regularna aktywność fizyczna oraz nawadnianie organizmu.
 • Obrzęki nóg – rosnąca macica uciska także naczynia krwionośne. W konsekwencji pojawić mogą się obrzęki nóg i stóp. Opuchlizny uniknąć możemy poprzez odpoczynek oraz częste wstawanie i zrobienie kilku kroków, jeśli musimy długo przebywać w pozycji siedzącej.
 •  Ból piersi – w trakcie ciąży rosną one wraz z brzuszkiem. Mogą przez to stać się tkliwe i bolesne. W drugim trymestrze może także wydobywać się z nich tzw. siara, czyli żółtawy płyn pełen składników odżywczych.

Zobacz również: Badania – 3 trymestr ciąży

Jakie dolegliwości powinny zaniepokoić w 2 trymestrze ciąży?

Niektóre nieprzyjemne objawy są w ciąży całkowicie normalne. Nie wszystkie dolegliwości to jednak symptom ciążowy. Część z nich powinna nas zaniepokoić. Z lekarzem koniecznie powinnyśmy skonsultować pojawienie się takich dolegliwości, jak:

 • Obrzęki twarzy lub całego ciała
 • Częsty ból i zawroty głowy
 • Utrata przytomności
 • Gwałtowne tycie
 • Krwawienie z dróg rodnych
 • Silne bóle brzucha
Oceń

Data publikacji: 17/05/2023, Data aktualizacji: 28/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *