Jakie mogą pojawić się dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze?

dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze

Trzeci trymestr to już końcówka ciąży. Do porodu coraz bliżej. Ciąża jednak wciąż może Cię zaskoczyć. W tym czasie pojawić mogą się dolegliwości charakterystyczne właśnie dla trzeciego trymestru. Zobacz poniżej, co może Cię czeka w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży!

Spis treści:

  1. Dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze – jak się czuje przyszła mama?
  2. Jakie dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze są powodem do niepokoju?

Dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze – jak się czuje przyszła mama?

W trzecim trymestrze ciąży Twój brzuszek jest już dość spory. Dziecko jednak ciągle rośnie, a macica się powiększa. Może to wpłynąć na pojawienie się dolegliwości, z którymi w ciąży nie miałaś jeszcze do czynienia. Przyszłe mamy na tym etapie najczęściej skarżą się na:

  • Bóle kręgosłupa – na tym etapie ciąży kobieta dźwiga już naprawdę sporo dodatkowych kilogramów. Składa się na nie m.in. waga dziecka, rozciągnięta macica, wody płodowe oraz łożysko. W konsekwencji u większości ciężarnych pojawiają się bóle kręgosłupa.
  • Zgaga – w trzecim trymestrze ciąży może ona dawać o sobie znać jeszcze mocniej. Jest to spowodowane uciskiem na narządy wewnętrzne. W pozbyciu się zgagi pomogą nam częste mniejsze posiłki oraz unikanie obcisłych ubrań.
  • Bezsenność – duży brzuszek nie ułatwia ułożenia się do snu. Zaburzać może go także aktywność maluszka, który na początku trzeciego trymestru jest jeszcze bardzo ruchliwy. Dziecka jeszcze nie uda nam się uspokoić, ale problem z ułożeniem się do snu pomóc może nam zwalczyć specjalna poduszka dla kobiet w ciąży.
  • Zaparcia – niektóre ciężarne żegnają się z nimi w drugim trymestrze, a innym towarzyszą one do samego porodu. Pozbyć możesz się ich poprzez dietę bogatą w błonnik. Pamiętaj, żeby na własną rękę nie stosować żadnych leków, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne dla maluszka.
  • Skurcze – w trzecim trymestrze Twoja macica przygotowuje się do porodu. Pojawić mogą się więc skurcze Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurcze przepowiadające. Nie są one regularne i nie pojawia się przy nich nawet minimalne rozwarcie szyjki macicy. Jeśli powodują u Ciebie duży dyskomfort, to ulgę przynieść może Ci ciepła kąpiel.

Zobacz również: Od którego tygodnia zaczyna się trzeci trymestr ciąży?

Jakie dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze są powodem do niepokoju?

Nasz niepokój w trzecim trymestrze ciąży powinny wzbudzić przede wszystkim skurcze, które są silne i regularne. Mogą oznaczać poród, dlatego jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Niepokojące powinno być także krwawienie z dróg rodnych oraz obrzęki twarzy i całego ciała.

Oceń

Data publikacji: 18/05/2023, Data aktualizacji: 28/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *