Ile wizyt u ginekologa w trakcie ciąży powinna odbyć przyszła mama?

ile wizyt u ginekologa w czasie ciąży

Ginekolog monitoruje stan zdrowia kobiet ciężarnych. Dzięki regularnym konsultacjom możemy upewnić się, że z naszym dzieckiem wszystko jest w porządku. Pozwolą one także szybko wykryć ewentualne komplikacje. W ciąży należy jego gabinet odwiedzić kilkanaście razy. Dowiedz się, ile wizyt u ginekologa w trakcie ciąży potrzebujesz!

Spis treści:

 1. Wizyty u ginekologa w ciąży – ile razy?
 2. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
 3. Pozostałe wizyty u ginekologa w ciąży

Wizyty u ginekologa w ciąży – ile razy?

W prawidłowo rozwijającej się ciąży ginekologa należy odwiedzać raz w miesiącu aż do 28 tygodnia. Później częstotliwość konsultacji musi się zwiększyć. Od 28 do 36 tygodnia ciąży ginekologa odwiedzać należy dwa razy w miesiącu, a później już co tydzień. Częstotliwość ta może być większa, jeśli pojawią się komplikacje.

Gabinet ginekologa ciężarna powinna odwiedzić także, jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak silne bóle brzucha czy krwawienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji nie możemy zwlekać. Do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej.

Zobacz również: Jakie badania wykonać przed ciążą?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Pierwsza wizyta u ginekologa przebiega nieco inaczej niż pozostałe. Powinna ona mieć miejsce około 6-8 tygodnia ciąży. Na tym etapie lekarz będzie mógł ze 100% pewnością potwierdzić, że spodziewamy się dziecka. Na tę wizytę warto zgłosić się już po wykonaniu testu ciążowego. Może być to badanie krwi pod kątem stężenia hormonu beta hcg lub apteczny test ciążowy wykonywany z moczu.
Podczas pierwszej wizyty ginekolog założy nam kartę ciąży. Przeprowadzi z nami także wywiad, w którym zapyta m.in. o datę ostatniej miesiączki, choroby, przyjmowane leki i nasze samopoczucie. Wykona również kilka badań, takich jak:

 • Kontrola masy ciała
 • Pomiar wzrostu
 • Badanie piersi
 • Pomiar ciśnienia tętniczego
 • Badanie ginekologiczne
 • Cytologia
 • USG

Podczas pierwszej wizyty poznamy także przybliżoną datę porodu. Możliwe, że również po raz pierwszy usłyszymy bicie serca naszego maluszka.

Zobacz również: Czego ciąża Ci nie powie: najlepsze badania prenatalne dla ciężarnych

Pozostałe wizyty u ginekologa w ciąży

Na każdej wizycie u ginekologa w ciąży lekarz zapyta nas o nasze samopoczucie i ewentualne wątpliwości. Wytłumaczy także, co aktualnie dzieje się z naszym dzieckiem. Stałym punktem każdej wizyty będzie również wykonanie badania ginekologicznego oraz interpretacja wyników badań, które zostały wcześniej zlecone pacjentce. Kobieta otrzyma również skierowanie na wykonanie kolejnych badań.

Oceń

Data publikacji: 02/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Jedna odpowiedź do “Ile wizyt u ginekologa w trakcie ciąży powinna odbyć przyszła mama?”

 1. Gość Gość pisze:

  O wow moje wizyty w Kanadzie wyglądają tak że ci miesiąc widzę tylko pielęgniarkę która mi mierzy ciśnienie i mam się zważyć i pyta czy mam jakieś pytania. Nie ma badań ginekologicznych ani badań piersi kt nic nie tłumaczy. Badań USG jest ok 4 w całej ciąży wykonywane poza gabinetem i wtedy technik nic mi nawet nie może powiedzieć bo nie jest lekarzem i nie ma prawa i tylko przesyła wyniki do lekarza i lekarz ma mi powiedzieć ale ostatnio znów widziałam tylko pielęgniarkę i nikt nie omówił ze mną wyników USG z 12 tygodnia. Generalnie wyników USG też nie dostanę do ręki bez zgody lekarza prowadzącego jakby nie należały do mnie. A wizyta USG często jest dużo wcześniej niz się widzi lekarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *