Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka?

gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka

Poczucie pierwszych ruchów dziecka to jeden z najbardziej ekscytujących momentów w trakcie całej ciąży. Dzięki niemu czujemy się jeszcze bardziej związane z naszym maleństwem. Kiedy powinno to nastąpić? Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka? Na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?
  2. Pierwsze ruchy dziecka – kiedy są odczuwalne?
  3. Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Większość przyszłych mam myśląc o pierwszych ruchach swojego dziecka, spodziewa się kopnięć. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z prawdą. Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu przypominają bardziej bulgotanie czy przelewanie w żołądku. Mogą one przypominać także delikatne łaskotanie. Zdarza się więc, że odczuć tych kobiety nie biorą za pierwsze ruchy dziecka, a zwykłe dolegliwości gastryczne.

Zobacz również: Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha są odczuwalne?

Pierwsze ruchy dziecka – kiedy są odczuwalne?

To kiedy kobieta odczuje pierwsze ruchy dziecka, jest bardzo indywidualną kwestią. Przyjmuje się jednak, że powinno to mieć miejsce między 16 a 21 tygodniem ciąży. Dokładny moment odczucia pierwszych ruchów dziecka zależy od:

  •  Ilości tkanki tłuszczowej kobiety – szczuplejsze kobiety zwykle odczuwają pierwsze ruchy dziecka szybciej
  •  Ilości ciąż, w których była kobieta – najpóźniej pierwsze ruchy dziecka odczuwają kobiety będące w ciąży pierwszy raz. Jeśli jest to druga lub kolejna ciąża, to przyszła mama szybciej wyczuje aktywność swojego maluszka. Wynika to jedynie z faktu, że wiedzą już, jakich ruchów mogą się spodziewać.
  •  Ilość wód płodowych
  •  Umiejscowienia dziecka w jamie macicy

Między 16 a 21 tygodniem odczuć powinniśmy delikatne ruchy dziecka. Jeśli nie wyczułyśmy ich w tym czasie, to warto porozmawiać o tym z naszym lekarzem. Sprawdzi on, czy z naszym maluszkiem na pewno wszystko jest w porządku.

Bardziej intensywne ruchy dziecka kobiety ciężarne odczuwają zwykle dopiero w okolicy 32 tygodnia ciąży. Są to właśnie wyczekiwane kopnięcia. Czasem może udać się nam zobaczyć niewielkie falowanie czy uwypuklenie na brzuszku, a być może nawet odbicie małej stópki.

Zobacz również: W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?

Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka?

Kobiety ciężarne pierwsze ruchy swojego dziecka odczuwają mniej więcej na środku brzucha. Zdarza się także, że przyszłe mamy odczuwają je na wysokości podbrzusza. Jest to dość indywidualna kwestia, tak samo, jak moment odczucia pierwszych ruchów maleństwa.

Oceń

Data publikacji: 27/09/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *