W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?

w którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka

Każda przyszła mama z niecierpliwością oczekuje pierwszego wyczuwalnego ruchu dziecka. Nic bardziej nie urealnia jego obecności niż to, że poruszy się w brzuszku. Kiedy można się tego spodziewać? W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Jak wyglądają pierwsze ruchy dziecka?
  2. W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?
  3. Kiedy ruchy dziecka powinny nas zaniepokoić?

Jak wyglądają pierwsze ruchy dziecka?

Wiele przyszłych mam spodziewa się, że pierwsze ruchy dziecka będą mocnymi kopnięciami. Jednak takie ruchy pojawią się dopiero po kilku tygodniach. Jego pierwsze ruchy będą dużo mniej oczywiste. Najczęściej przybierają one formę delikatnych muśnięć, łaskotania. Niektóre kobiety ciężarne biorą je także za bulgotanie czy przelewanie w żołądku.

W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?

Każda ciąża przebiega w indywidualny sposób. Nie ma więc jednego ściśle ustalonego momentu, w którym powinien pojawić się pierwszy ruch dziecka. Najczęściej pierwszą aktywność dziecka kobiety odczuwają między 16 a 21 tygodniem ciąży. Z kolei bardziej intensywne ruchy są wyczuwane dopiero w okolicy 32 tygodnia ciąży. W rzeczywistości nasze dziecko zaczyna ruszać się już dużo wcześniej, bo w okolicy 8-10 tygodnia ciąży. Jednak na tym etapie przyszła mama nie jest jeszcze w stanie odczuć żadnych jego ruchów.

Na to, w którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka, wpływ ma nasza masa ciała. Zwykle im szczuplejsza kobieta, tym szybciej odczuwa pierwszą aktywność maluszka. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, który raz w ciąży jest kobieta. Jeśli jest to drugi klub kolejny raz, to zapewne ruchy będą wyczute szybciej niż w przypadku pierworódki. Istotna jest również ilość wód płodowych oraz umiejscowienie dziecka w jamie macicy.

Zobacz również: Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem?

Kiedy ruchy dziecka powinny nas zaniepokoić?

Kobiety szczególnie w przypadku pierwszej ciąży mogą mieć problemy z oceną ruchów dziecka. Musimy jednak być na nie wyczulone, ponieważ mogą one nam wiele powiedzieć o jego stanie. Szczególnie zaniepokoić powinno nas:

  • Brak jakichkolwiek ruchów dziecka do 21 tygodnia ciąży
  •  Nagła zwiększona intensywność ruchów dziecka
  •  Odczucie mniej niż 10 ruchów dziecka w ciągu 12 godzin

W tych trzech przypadkach należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Symptomy te nie muszą oznaczać niczego niepokojącego. Mogą jednak być sygnałem, że z naszym maluszkiem coś jest nie tak, dlatego warto to skontrolować.

Oceń

Data publikacji: 20/09/2023, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *