Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha są odczuwalne?

pierwsze ruchy dziecka w której części brzucha

Na pewno nie możesz się już doczekać pierwszych ruchów swojego dziecka. Nic dziwnego. Jest to bardzo ekscytujący moment, który jeszcze bardziej przybliża Cię do Twojego dziecka. Jak dokładnie on wygląda? Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka? W której części brzucha są odczuwalne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
  2. Kiedy odczuwalne są pierwsze ruchy dziecka?
  3. Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha je odczuję?

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka wcale nie są odczuwalne jako kopnięcia, jak błędnie myśli wiele kobiet. Są one bardziej porównywalne do gastrycznych odczuć przelewania czy bulgotania w brzuchu. Niektóre kobiety porównują je także do delikatnego łaskotania. Jak widać, pierwsze ruchy dziecka nie są zbyt oczywiste. W konsekwencji przyszłe mamy często nawet ich nie zauważają.

Zobacz również: Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Kiedy odczuwalne są pierwsze ruchy dziecka?

Nie ma jednego uniwersalnego momentu, w którym kobieta powinna odczuć pierwsze ruchy dziecka. Jest to bardzo indywidualna kwestia, ale przyjmuje się, że powinny się one pojawić między 16 a 21 tygodniem ciąży. Jeśli po tym etapie ciąży wciąż ich nie wyczułyśmy, to należy skonsultować się z lekarzem. Może być to sygnał, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.

Moment odczucia pierwszego ruchu dziecka zależy od:

  •  Ilość tkanki tłuszczowej kobiety – im szczuplejsza kobieta, tym szybciej wyczute zostaną ruchy dziecka
  •  To, czy kobieta jest w ciąży pierwszy, czy kolejny raz – pierworódki zwykle rozpoznają pierwsze ruchy później. Kobiety będące w drugiej lub kolejnej ciąży wiedzą już czego się spodziewać, dlatego udaje się im szybciej wyłapać aktywność maluszka.
  •  Umiejscowienie dziecka w jamie macicy
  •  Ilość wód płodowych

Między 16 a 21 tygodniem ciąży odczujemy wyżej wspomniane delikatne ruchy dziecka. Bardziej intensywne staną się one dopiero w okolicy 32 tygodnia ciąży. Właśnie wtedy odczujemy długo wyczekiwane kopnięcia. Czasem udaje się nawet zobaczyć je na zewnątrz. Ciążowy brzuszek może falować lub uwypuklać się pod wpływem aktywności maluszka.

Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha je odczuję?

Pierwsze ruchy dziecka kobiety odczuwają mniej więcej na środku brzucha, w okolicy pępka. Zdarza się także, że przyszłe mamy pierwszą aktywność swojego maluszka odczuwały w podbrzuszu. Jest więc to bardzo indywidualna kwestia.

Oceń

Data publikacji: 21/09/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *