Ciąża a praca przy komputerze – jak długo można pracować przy komputerze, będąc w ciąży?

Ciąża a praca przy komputerze

Ciąża a praca przy komputerze – to zagadnienie, które interesuje wiele przyszłych mam. Zgodnie ze starymi przepisami, ciężarna nie powinna pracować przy komputerze więcej niż 4 godziny dziennie. W 2017 roku jednak, wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia Rady Ministrów, postulat ten uległ zmianie. Co na temat ciąży i pracy przy komputerze mówią aktualne przepisy? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Ciąża a praca przy komputerze – co na ten temat mówi Kodeks Pracy?
  2. Ciąża a praca przy komputerze – ile czasu przed monitorem może spędzać przyszła mama?
  3. Ciąża a praca przy komputerze – jakie przerwy przysługują ciężarnej w pracy?

gdzie rodzić we wrocławiu

Ciąża a praca przy komputerze – co na ten temat mówi Kodeks Pracy?

Ciąża a praca przy komputerze to zagadnienie, które interesuje wiele kobiet wykonujących pracę biurową polegającą na obsłudze komputera (np. w księgowości lub marketingu). Po zaświadczeniu pracodawcy zaświadczenia o tym, że jest w ciąży, każda kobieta może jednak liczyć na specjalne traktowanie. Zostało to uregulowane odpowiednimi przepisami.

Zgodnie z art. 176. Kodeksu Pracy „kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią”. W myśl tego prawa każdy pracodawca jest więc zobowiązany do tego, by zaplanować czas pracy ciężarnej kobiety tak, by wyeliminować ryzyko zagrożenia zdrowia jej lub jej dziecka. Co to konkretnie oznacza? Kodeks Pracy zawiera dokładne informacje na temat tego, jak długo powinna pracować przy komputerze kobieta ciężarna.

jestes w ciazy

REKLAMA

Zgodnie ze starymi przepisami ciężarna kobieta nie mogła pracować przy komputerze więcej niż 4 godziny na dobę. Przepis ten wiązał się z wieloma trudnościami dla pracodawców – nierzadko musieli oni przenosić ciężarną pracownicę na inne stanowisko, skrócić czas pracy, szukać zastępstwa lub nawet jeśli nie byli w stanie zapewnić kobiecie w ciąży odpowiednich warunków pracy, zwolnić ją. 2 lata temu zmieniły się jednak przepisy i ograniczenie czasu pracy ciężarnej do 4 godzin zostało zniesione.

Ciąża a praca przy komputerze – ile czasu przed monitorem może spędzać przyszła mama?

informacjaNowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku wprowadziło regulację mówiącą o tym, że kobieta ciężarna może pracować nawet do 8 godzin dziennie przed komputerem, ale pod pewnymi warunkami. Istotna jest zmiana organizacji pracy tak, by w czas pracy ciężarnej pracownicy zostały wliczone odpowiednio długie przerwy.

Ciąża a praca przy komputerze – jakie przerwy przysługują ciężarnej w pracy?

Zgodnie z nową regulacją rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży, czas jednorazowej pracy kobiety ciężarnej przy komputerze nie może przekraczać 50 minut. Powinna ona także mieć wliczone w czas pracy 10 – minutowe przerwy (realizowane każdorazowo po osiągnięciu limitu czasu pracy jednorazowej). Tym samym czas pracy ciężarnej pracownicy przy komputerze nie powinien łącznie przekraczać 6 godzin i 40 minut, a sumaryczna długość przerw wliczanych w czas pracy powinna wynosić przynajmniej 1 godzinę i 20 minut.

poradnik ciąża

 


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/03/2020, Data aktualizacji: 30/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *