Sen w II trymestrze ciąży

Sen w II trymestrze ciąży

Sen w ciąży jest ważny, ponieważ dzięki niemu organizm przyszłej mamy może się odpowiednio zregenerować. Najlepszy czas na wprowadzenie zdrowych nawyków snu to II trymestr ciąży. Na co się przygotować? 

Spis treści:

  1. II trymestr ciąży – na co się przygotować?
  2. Sen w II trymestrze ciąży – jakie nawyki warto wdrożyć w życie? Warunki do spania i dieta
  3. Sen w II trymestrze ciąży – jaka pozycja jest najlepsza?

II trymestr ciąży – na co się przygotować?

W II trymestrze ciąży przyszła mama zyskuje pod wpływem działania hormonów ciążowych wiele energii. Okres ten wiąże się także z nasileniem dolegliwości charakterystycznych dla okresu ciąży. Przyszła mama często musi wstawać w nocy za potrzebą, może także cierpieć na nocne skurcze i bóle kończyn dolnych, które będą ją wybudzać ze snu i utrudniać zaśnięcie. Aby II trymestr ciąży przebiegł spokojnie, warto wdrożyć w życie kilka dobrych nawyków.

Sen w II trymestrze ciąży – jakie nawyki warto wdrożyć w życie?

#1 Warunki do spania

Aby sen w II trymestrze ciąży był zdrowy, warto zadbać o odpowiednie warunki w sypialni. Przed snem należy przewietrzyć pokój, a także ograniczyć wpadające do środka światło (np. poprzez zastosowanie kotar lub przyciemniającego pomieszczenie inteligentnego oświetlenia). Temperatura powietrza w sypialni powinna oscylować pomiędzy 18 i 22 stopniami Celsjusza, natomiast optymalna wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60%.

Jeśli mieszkamy przy hałaśliwej ulicy, przydatne mogą się okazać stopery do uszu. Bez tego gadżetu spokojny sen może się okazać niemożliwy do osiągnięcia. Ze względu na częste nocne wyprawy do łazienki, należy zadbać także o to, by droga od sypialni do łazienki była bezpieczna. Ciężarna powinna zasypiać w wygodnych ubraniach. Piżama powinna być wykonana z miłej w dotyku dzianiny, ubranie do snu nie powinno krępować ruchów przyszłej mamy.

#2 Dieta

Duży wpływ na sen w ciąży ma odpowiednio rozplanowana dieta. Tuż przed zaśnięciem nie należy spożywać ciężkostrawnych potraw, należy także unikać nadmiernego spożywania napojów, w tym przede wszystkim kawy oraz herbaty. Aby zniwelować nocne skurcze łydek, warto wzbogacić dietę w produkty, które zawierają magnez oraz potas (np. suszone owoce lub kakao).

informacjaWAŻNE: Jeśli przyszła mama ma problemy z zaśnięciem, może wypić przed położeniem się do łóżka kubek melisy lub ciepłe mleko z miodem. W spokojnym zaśnięciu pomoże także kojąca muzyka relaksacyjna, odgrywana na pianinie lub złożona z odgłosów natury.

Sen w II trymestrze ciąży – jaka pozycja jest najlepsza?

Najlepsza pozycja, jeśli chodzi o sen w II trymestrze ciąży to pozycja na lewym boku. Dzięki niej organizm ciężarnej ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację krwi. Komfort i bezpieczeństwo w nocy może zwiększyć także specjalna poduszka ciążowa.

W zaawansowanej ciąży należy unikać spania na brzuchu, a także spania na plecach. Pierwsza pozycja z czasem stanie się niemożliwa, a druga może narazić ciężarną na przeciążenie kręgosłupa. Dodatkowym zagrożeniem, jakie może płynąć ze spania w ciąży na plecach, jest zaburzone krążenie – ponieważ macica naciska na naczynia krwionośne, płód może nie otrzymywać dostatecznej ilości składników odżywczych oraz tlenu dostarczanych wraz z krwią matki.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/01/2020, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *