4. miesiąc ciąży – jak wygląda dziecko? Objawy ciąży w 4 miesiącu

4 miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży to czas, gdy para jest już po badaniach prenatalnych i ma pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jak wygląda 4-miesięczny płód? Ile mierzy i waży? Jakie są dolegliwości typowe dla 4. miesiąca ciąży? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Kalendarz ciąży – ciąża 4. miesiąc – który to trymestr?
2. Czwarty miesiąc ciąży – brzuch jest już widoczny
3. Czwarty miesiąc ciąży – dolegliwości
4. Czwarty miesiąc ciąży – objawy – czy czuć już ruchy dziecka?
5. Jak wygląda dziecko w czwartym miesiącu ciąży?
6. 4. miesiąc ciąży – ile waży dziecko?
7. 4. miesiąc ciąży – ile cm ma dziecko?
8. Dziecko w 4. miesiącu ciąży – zdjęcia USG – czy pokażą płeć malucha?
9. Ciąża – 4. miesiąc – jakie badania wykonać na tym etapie?

Kalendarz ciąży – ciąża 4. miesiąc – który to trymestr?

4. miesiąc ciąży to czas od 14. do 17. tygodnia ciąży. Jest to drugi trymestr i przyszła mama jest coraz bliżej tzw. półmetka ciąży, czyli 5. miesiąca.

Czwarty miesiąc ciąży – brzuch jest już widoczny

W czwartym miesiącu ciąży brzuszek jest już widoczny, chyba że przyszła mama jest bardzo wysportowana, wtedy wypukłość może jeszcze nie być zauważalna. Powiększoną macicę można poczuć po przyjęciu pozycji leżącej na plecach i dotknięcie ręką miejsca pomiędzy spojeniem łonowym i pępkiem [1].

Zobacz również: Ciąża krok po kroku – jak wygląda 9 wyjątkowych miesięcy

Czwarty miesiąc ciąży – dolegliwości

Początek 4 miesiąca ciąży to bardzo wyczekiwany czas przez wiele mam. Typowe dla ciąży dolegliwości, takie jak mdłości, parcie na mocz czy tkliwość piersi ustępują właśnie w czwartym miesiącu ciąży. Objawy ciąży w 4. miesiącu są zupełnie odmienne od odczuwanych na początkowych etapach ciąży — należą do nich: powrót apetytu, przypływ witalności oraz więcej energii do działania [1].

Zobacz również: Ciąża – ile tygodni trwa ciąża, jak wyliczyć termin porodu?

Czwarty miesiąc ciąży – objawy – czy czuć już ruchy dziecka?

Wiele kobiet odczuwa pierwsze ruchy dziecka w 4. miesiącu ciąży. Taki objaw nastraja przyszłych rodziców ogromnym optymizmem. Ruchy dziecka w 4. miesiącu ciąży przypominają trzepotanie skrzydeł motyli [2].

Jak wygląda dziecko w czwartym miesiącu ciąży?

Jak wygląda dziecko w 4. miesiącu ciąży? Maluszek powoli nabiera ludzkich kształtów — na jego twarzy pojawiają się brwi i rzęsy, zaczynają również rosnąć włosy [3]. Płód w 4. miesiącu ciąży ma już także linie papilarne, czyli niepowtarzalny, niezmienny i nieusuwalny układ bruzd na opuszkach palców rąk i stóp [2].

4. miesiąc ciąży – ile waży dziecko?

Waga dziecka w 4. miesiącu ciąży na samym początku tego okresu wynosi około 30-45 g [4]. Natomiast koniec 4. miesiąca ciąży wiąże się z przyrostem masy ciała, nawet 2 lub 3-krotnym! Gdy już dobiegnie końca czwarty miesiąc ciąży, zdjęcia z USG połówkowego, badania, które jest wykonywane w 5. miesiącu ciąży, z pewnością zszokują przyszłych rodziców.

4. miesiąc ciąży – ile cm ma dziecko?

Jak wygląda 4-miesięczny płód, jeśli chodzi o długość ciała? Wielkość dziecka w 4. miesiącu ciąży, na początku tego okresu, wynosi nie więcej niż 12 centymetrów [4]. Wiele jednak się zmienia pod koniec 4. miesiąca ciąży. Rozwój dziecka zaczyna gwałtownie przyspieszać i w ciągu najbliższych czterech tygodni rośnie ono do nawet 15 cm.

Dziecko w 4. miesiącu ciąży – zdjęcia USG – czy pokażą płeć malucha?

W 4. miesiącu ciąży zdjęcia USG mogą jeszcze nie pokazać płci dziecka, ponieważ płeć potwierdza się dopiero pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży, podczas tzw. USG połówkowego [5]. Istnieje jednak sposób na poznanie płci dziecka w 4. miesiącu ciąży, są nim badania wolnego płodowego DNA (NIPT) [5]. Prenatalne badania genetyczne można wykonać już po 10. tygodniu ciąży, poza określeniem płci 4-miesięcznego płodu dostarczą one również wielu cennych informacji na temat zdrowia malucha, ponieważ ich głównym celem jest identyfikacja nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za wiele chorób [5].

Ciąża – 4. miesiąc – jakie badania wykonać na tym etapie?

W czwartym miesiącu ciąży nie wykonuje się zbyt wielu badań. Lekarz może zlecić rutynowe badanie ogólne moczu, morfologię, badanie pH wydzieliny pochwowej oraz pomiar ciśnienia i masy ciała. Opcjonalnie można wykonać badanie wolnego płodowego DNA (jeśli para nie robiła go wcześniej), natomiast jeszcze jest za wcześnie na kolejne USG. 4. miesiąc ciąży to, zdaniem wielu lekarzy, najlepszy moment na ostatni urlop we dwójkę, ponieważ dla przyszłych rodziców jest to bardzo spokojny czas.


Źródła:

1. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/4-miesiac-ciazy-celebruj-swoj-stan-aa-Sxy2-xaqs-PYBx.html#brzuch-w-4-miesiacu-ciazy

2. https://www.pampers.pl/ciaza/kalendarz-ciazy/czwarty-miesiac-ciazy

3. https://www.plannedparenthood.org/learn/pregnancy/pregnancy-month-by-month/what-happens-fourth-month-pregnancy

4. https://mamotoja.pl/ciaza/przebieg-ciazy/4-miesiac-ciazy-miesiace-ciazy-15177-r1/

5. https://www.pbkm.pl/kalendarz-ciazy/kiedy-widac-plec-dziecka

 

Oceń

Data publikacji: 26/07/2022, Data aktualizacji: 28/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *