Ciąża po 40 roku życia a badania prenatalne - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ciąża po 40 roku życia a badania prenatalne

Witam

Mam 47 lat i okazało się, że jestem w ciąży (12 tydzień ciąży). Bardzo źle znoszę ciąże, ale na ostatnich badaniach lekarz powiedział, że jest wszystko dobrze.

Za miesiąc mam badania prenatalne i w sumie od nich wszystko zależy. Dużo czytałam na temat badań, i niestety ale badania nie dają 100% pewności czy dziecko będzie zdrowe czy nie. Czy w takiej sytuacji po mino wyniku badania mogę poprosić o usunięcie ciąży?

Podkreślam, iż moja sytuacja rodzinna i materialna nie pozwala mi na opiekę nad chorym dzieckiem.

Małgorzata


Agnieszka Kurczuk-PowolnyODPOWIEDŹ LEKARZA

Agnieszka Kurczuk-Powolny

Specjalista ginekolog-położnik

 
Szanowna Pani,

Niestety, prawo polskie nie dopuszcza przerwań ciąży z powodu złej sytuacji materialnej lub rodzinnej. Ciąża może być usunięta tylko w razie wykrycia wady płodu, która uniemożliwia mu przeżycie po urodzeniu lub jeśli ciąża jest wynikiem czynu karalnego, np. gwałtu.

Badania prenatalne nie dają 100% pewności, czy dziecko jest zdrowe, bo nie wykrywają wszystkich chorób, zwłaszcza rzadziej występujących. Jeśli jednak chodzi o najczęstsze genetyczne wady, jak zespół Downa, którego ryzyko wzrasta wraz z wiekiem matki, to inwazyjne badanie w rodzaju amniopunkcji właściwie daję nam całkowitą pewność co istnienia lub braku choroby.

Z poważaniem,
lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny

Zobacz też: Czym są badania prenatalne?


Przeczytaj również:

16/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
dieta w ciąży
Kwas foliowy w ciąży – jak stosować?

Aktualizacja 2 marca 2016 Kwas foliowy jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży, tymczasem nasz organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć dlatego musimy dostarczać go wraz z pożywieniem lub odpowiednią sumplementacją. Wykazano, że przyjmowanie 4 mg...

Zamknij