Ciąża – ile trwa ten szczególny okres? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ciąża – ile trwa ten szczególny okres?

ciąża ile trwa

Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Dziecko może jednak przyjść na świat nawet 2 tygodnie wcześniej lub później. W dniu wyliczonym jako termin porodu przychodzi na świat jedynie 5% maluchów! Ile prawidłowo trwa ciąża i w jaki sposób liczony jest ten czas?

Czas trwania ciąży
Wyliczanie terminu porodu
Trzy trymestry ciąży

Ile trwa ciąża? Miesiące kalendarzowe i księżycowe

Książkowo ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych i 10 miesięcy księżycowych. Każdy miesiąc księżycowy ma 28 dni, więc w sumie wychodzi 280 dni i 40 tygodni. Ten czas liczony jest jednak od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem, a nie od faktycznego momentu poczęcia (ustalenie daty poczęcia co do dnia i tak nie jest możliwe). Przyjmuje się, że jeśli dziecko rodzi się między 38 a 42 tygodniem ciąży, jest uznane za urodzone w terminie.

Termin porodu – jak go wyliczyć?

Przewidywany termin porodu wylicza się na podstawie reguły Naegelego według wzoru:
pierwszy dzień ostatniego okresu + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Przykładowo: jeśli ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 czerwca 2016 roku, przewidywany termin porodu to 8 marca 2017 roku. Jedynie 4-5% dzieci rodzi się jednak wyliczonego dnia. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie. Najpewniej wiek ciąży i termin porodu wyznacza ginekolog w czasie USG w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi.

Długość ciąży – trymestry

Każda ciąża dzieli się na 3 trymestry po ok. 3 miesiące. Pierwszy trymestr ciąży trwa do 13 tygodnia ciąży i wiąże się głównie z formowaniem najważniejszych narządów dziecka. Brzuch nie jest na razie widoczny, ale u ciężarnej występują zwykle nieprzyjemne objawy (m.in. huśtawka nastroju, senność, wymioty czy nadwrażliwość na zapachy).

Drugi trymestr trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży i zwykle to właśnie w jego trakcie ciężarna czuje się najlepiej. Brzuszek jest już widoczny, odczuwalne stają się też pierwsze ruchy dziecka. Trzeci trymestr ciąży rozpoczyna się w 27 tygodniu i trwa do porodu. Wówczas brzuch jest naprawdę duży i może utrudniać normalne funkcjonowanie.

Ciekawy artykuł: Trymestry ciążyPrzeczytaj również:

28/09/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij