Przodujące łożysko – objawy, postępowanie i poród

Przodujące łożysko

Przodujące łożysko to jeszcze nie powód do paniki, ale wymaga ono od ciebie  czujności i opieki lekarza. Zdarza się, że z czasem problem sam ustępuje, ale może też doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji.

Bogato unaczynione łożysko  łączy mamę z dzieckiem, dostarczając  malcowi tlen i substancje odżywcze. Przodujące łożysko  występuje po 20 tygodniu ciąży, gdy umiejscawia się ono w dolnej części macicy. Gdy jest  tak umieszczone, może zasłaniać całkowicie lub częściowo ujście szyjki macicy. Dolna część macicy robi się cieńsza i jest zbyt rozciągnięta, natomiast skurcze mogą spowodować oddzielenie się łożyska. Może także dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz obfitego krwawienia, co stanowi zagrożenie dla życia matki i dziecka.

Ruchome łożysko

Nie oceniaj niczego pochopnie. Łożysko  może się przemieszczać w miarę jak rozciąga się i rośnie dolna część macicy. Jeśli jesteś przed 20 tygodniem ciąży, a badanie USG wykazało, że twoje łożysko znajduje się w pobliżu szyjki macicy, wiedz, że to często spotykane zjawisko i zwykle ustępuje samo. Łożysko wraca z powrotem w kierunku trzonu macicy. Lekarz przy następnym badaniu zwróci na ten fakt uwagę.

Kiedy może wystąpić przodujące łożysko?

  • Po przebytej ciąży, w której wystąpiło przodujące łożysko
  • Po poronieniu lub aborcji
  • Po przeprowadzonym cesarskim cięciu
  • Po ciąży bliźniaczej lub wielorakiej
  • Gdy poprzednia ciąża była powikłana z wadami rozwojowymi płodu
  • Jeśli do zapłodnienia doszło metodą in vitro
  • Gdy twoje łożysko w poprzedniej ciąży miało jakieś wady

Przodujące łożysko – objawy

Gdy śluz znajdujący się w pochwie zmienia barwę i na bieliźnie zauważysz niewielkie plamki, powinnaś skonsultować to jak najszybciej z lekarzem. Nie  obawiaj się, że stanie się najgorsze. Gdy przodujące łożysko jest stale monitorowane , a ty będziesz się słuchała zaleceń lekarza, nie masz powodów do obaw.

Przodujące łożysko – postępowanie

Gdy nastąpi obfite krwawienie, konieczna będzie hospitalizacja oraz badania sprawdzające kondycję twoją i płodu. Przy znacznym ubytku krwi lekarz może zalecić jej transfuzję i w zależności od tygodnia ciąży zastrzyki ze sterydami. Przyspieszają one rozwój płuc dziecka i umożliwiają jego wcześniejsze przyjście na świat przy pomocy cesarskiego cięcia. Po ustaniu krwawienia będziesz mogła powrócić do domu, ale twój tryb życia zasadniczo się zmieni. Będziesz musiała zrezygnować z dotychczasowej aktywności jak praca, czy sport. Także zaprzestanie współżycia seksualnego i  wysokobłonnikowa, zabezpieczająca przed zaparciami dieta umożliwią  ci bezpieczne donoszenie ciąży  przynajmniej do 36. tygodnia.

Poród przy przodującym łożysku

Zasad ustalonych przez lekarza powinnaś sumiennie przestrzegać, ale jeśli krwawienie  nie ustanie, lekarz z pewnością zadecyduje wcześniejszy poród przez cesarskie cięcie i umieszczenie dziecka w inkubatorze pod opieką neonatologów.  Poród fizjologiczny przy przodującym łożysku  zazwyczaj jest  niemożliwy ze względu na zakrycie ujścia szyjki macicy. Według statystyk cesarskie cięcie przeprowadzane jest u 2/3 kobiet u których występuje przodujące łożysko.

 logo_familie_duze (2) Autor: www.familie.pl portal dla rodziców

Zdjęcie: ©coolfonk/Depositphotos.com

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 31/08/2016, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *