Badanie płci po poronieniu - ile kosztuje? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badanie płci po poronieniu – ile kosztuje?

badanie płci po poronieniu ile kosztuje

Określenie płci dziecka przy pomocy tradycyjnego USG jest możliwe dopiero ok. 16 tygodnia ciąży. Niestety czasem – z powodu poronienia – ciąża kończy się wcześniej i ustalenie jakiej płci było dziecko jest niemożliwe. W takiej sytuacji jedynie badania genetyczne będą potrafiły ją określić. Ile kosztuje i jak wykonać takie badanie?

Badania genetyczne po poronieniu – ile kosztuje ustalenie płci dziecka

Badanie genetyczne materiału z poronienia w kierunku płci dziecka kosztuje niecałe 400 zł. W tę cenę bardzo często wliczony jest też kurier, który odbiera próbki z domu lub ze szpitala i zawozi je prosto do placówki, która ma wykonać badanie. Czas realizacji wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Badanie płci po poronieniu można wykonać w dowolnym momencie zakończenia ciąży

Narządy rozrodcze rozwijają się stopniowo i są widoczne dopiero po pewnym czasie od poczęcia. Natomiast płeć genetyczna zostaje nam przypisana już w chwili połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Badanie DNA jest więc w 100 % pewne, a wynik jednoznaczny, bez względu na to, którym momencie je zrobimy.

Badania genetyczne po poronieniu – z jakich próbek można ustalić płeć dziecka

Do badania z powodzeniem nadają się fragmenty tkanek poronnych (kosmówka, kosmki kosmówki, pępowina, przypępowinowe fragmenty łożyska albo pęcherzyk płodowy). Jeśli do poronienia doszło w domu, kobieta może zabezpieczyć takie próbki samodzielnie, korzystając z jałowego kubeczka na mocz i soli fizjologicznej.

Jeśli poronienie miało miejsce w szpitalu, to próbkę do badania powinien zabezpieczyć lekarz. Kobieta musi jednak poinformować go, że chce takie badanie wykonać i poprosić o zabezpieczenie materiału poronnego.

Co może być próbką do badania w kierunku płci? Najlepszym materiałem jest wspomniana już kosmówka, zabezpieczona w soli fizjologicznej. Szpital wypożycza próbki laboratorium, a to po skończonym badaniu laboratorium oddaje je z powrotem szpitalowi lub rodzicom, którzy chcą dokonać pochówku.

Badanie płci po poronieniu – w jakich sytuacjach może być pomocne

Znajomość płci dziecka jest niezbędna, jeśli rodzice chcą skorzystać ze świadczeń przysługujących im po poronieniu. Z chwilą utraty ciąży kobiecie należy się bowiem 56-dniowy urlop macierzyński po poronieniu, a jeśli dokona pochówku, to również zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł.

By matka mogła jednak skorzystać ze swoich praw, Urząd Stanu Cywilnego musi jej wydać akt urodzenia dziecka z adnotacją o śmierci. Urząd nie sporządzi jednak tego dokumentu, jeśli szpital (lub sami rodzice) nie dostarczą mu karty martwego urodzenia. Ta z kolei jest wypełniana tylko wtedy, gdy znana jest płeć dziecka.

Dowiedz się więcej: Prawa rodziców po poronieniu

Badania genetyczne po poronieniu – razem z płcią warto ustalić przyczynę poronienia

Badania genetyczne w wielu przypadkach pozwalają odpowiedzieć na pytanie: „Co było powodem poronienia?” Jest tak dlatego, że za prawie 70% wszystkich poronień odpowiadają wady genetyczne u dziecka, najczęściej polegające na błędnej liczbie chromosomów.

Ich obecność nie pozwala dziecku prawidłowo się rozwijać i w pewnym momencie ciąża ulega samoistnemu poronieniu. Wykonując badanie genetyczne materiału z poronienia, partnerzy mogą więc szybko dowiedzieć się, co było przyczyną utraty ich ciąży i przy pomocy specjalisty (najlepiej genetyka) podjąć kroki, które dadzą im szansę w niedługim czasie zostać rodzicami.


Badanie płci po poronieniu – ile kosztuje?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

22/08/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij