Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje? Badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje?

badanie kariotypu skierowanie

Kto zleca badanie i daje skierowanie na badanie kariotypu? Na NFZ robi to lekarz genetyk (w przypadku konkretnych wskazań), jednak możesz wykonać badanie także na własną rękę, prywatnie. Taki test pozwala sprawdzić, czy występują u Ciebie nieprawidłowości genetyczne mogące przyczyniać się m.in. do poronienia czy niepłodności.

Spis treści:

Kto zleca badanie kariotypu
Skierowanie nie zawsze jest potrzebne
Wynik badania kariotypu
Badanie kariotypu to szansa na dziecko

Jaki lekarz zleca badanie kariotypu?

Aby wykonać badanie kariotypu refundowane przez NFZ, musisz uzyskać skierowanie od lekarza genetyka. Do poradni genetycznej również niezbędne jest skierowanie, np. od lekarza rodzinnego czy ginekologa. Badanie kariotypu na NFZ będzie można zrealizować dopiero wtedy, gdy genetyk widzi wskazania do jego wykonania (m.in. poronienia nawykowe).

Badanie kariotypu skierowanie – nie zawsze jest potrzebne

Skierowanie na badanie kariotypu refundowane przez NFZ uzyskuje się tylko w konkretnych przypadkach. Jest to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w przypadku występowania poronień nawracających. Tymczasem ten test najlepiej wykonać już po pierwszym poronieniu samoistnym – u obojga partnerów.

Badanie kariotypu zaleca się przeprowadzić też m.in. w przypadku problemów z płodnością. Dobrze wykonać je też gdy w rodzinie występują wady genetyczne lub gdy poprzednie dziecko pary urodziło się z wadą. Jeśli chcesz wykonać badanie kariotypu na własny koszt, skierowanie nie jest potrzebne.

Badanie kariotypu – o czym mówi wynik?

poradnik_co_to_jest_kariotyp

Wynik badania kariotypu wskaże, czy liczba i budowa Twoich chromosomów są prawidłowe. Może się bowiem okazać, że występują w nich tzw. aberracje, czyli wady.

Często nie dają widocznych objawów, jednak mogą powodować m.in. problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem, a także kłopoty zdrowotne u dzieci pary. Szacuje się, że wady kariotypu (u jednego lub obojga partnerów) powodują poronienia nawracające aż u 4-6% wszystkich par z tym problemem!

 

Badanie kariotypu – szansa na zdrowe dziecko

Jeśli okaże się, że występują u Ciebie aberracje chromosomalne, najlepiej skonsultować się z genetykiem. Na podstawie wyniku i szczegółowego wywiadu określi szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka i udzieli niezbędnych wskazówek co do dalszego postępowania.

W przypadku braku jakichkolwiek nieprawidłowości zyskasz natomiast ważną informację. Dowiesz się, że kariotyp jest prawidłowy, nie oddziałuje na płodność i że nie wpłyniesz negatywnie na zdrowie swoich dzieci.

Czytaj więcej: W jakim celu wykonuje się badanie kariotypu?Data publikacji: 10/10/2017, Data aktualizacji: 11/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?