Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje?

badanie kariotypu skierowanie

Kto zleca badanie kariotypu? Na NFZ robi to lekarz genetyk (w przypadku konkretnych wskazań), jednak możesz wykonać badanie także na własną rękę, prywatnie. Taki test pozwala sprawdzić, czy występują u Ciebie nieprawidłowości genetyczne mogące przyczyniać się m.in. do poronienia czy niepłodności.

Spis treści:

Kto zleca badanie kariotypu
Skierowanie nie zawsze jest potrzebne
Wynik badania kariotypu
Badanie kariotypu to szansa na dziecko

Jaki lekarz zleca badanie kariotypu?

Aby wykonać badanie kariotypu refundowane przez NFZ, musisz uzyskać skierowanie od lekarza genetyka. Do poradni genetycznej również niezbędne jest skierowanie, np. od lekarza rodzinnego czy ginekologa. Badanie kariotypu na NFZ będzie można zrealizować dopiero wtedy, gdy genetyk widzi wskazania do jego wykonania (m.in. poronienia nawykowe).

Badanie kariotypu skierowanie – nie zawsze jest potrzebne

Skierowanie na badanie kariotypu refundowane przez NFZ uzyskuje się tylko w konkretnych przypadkach. Jest to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w przypadku występowania poronień nawracających. Tymczasem ten test najlepiej wykonać już po pierwszym poronieniu samoistnym – u obojga partnerów.

Badanie kariotypu zaleca się przeprowadzić też m.in. w przypadku problemów z płodnością. Dobrze wykonać je też gdy w rodzinie występują wady genetyczne lub gdy poprzednie dziecko pary urodziło się z wadą. Jeśli chcesz wykonać badanie kariotypu na własny koszt, skierowanie nie jest potrzebne.

Badanie kariotypu – o czym mówi wynik?

poradnik_co_to_jest_kariotyp

Wynik badania kariotypu wskaże, czy liczba i budowa Twoich chromosomów są prawidłowe. Może się bowiem okazać, że występują w nich tzw. aberracje, czyli wady.

Często nie dają widocznych objawów, jednak mogą powodować m.in. problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem, a także kłopoty zdrowotne u dzieci pary. Szacuje się, że wady kariotypu (u jednego lub obojga partnerów) powodują poronienia nawracające aż u 4-6% wszystkich par z tym problemem!

 

Badanie kariotypu – szansa na zdrowe dziecko

Jeśli okaże się, że występują u Ciebie aberracje chromosomalne, najlepiej skonsultować się z genetykiem. Na podstawie wyniku i szczegółowego wywiadu określi szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka i udzieli niezbędnych wskazówek co do dalszego postępowania.

W przypadku braku jakichkolwiek nieprawidłowości zyskasz natomiast ważną informację. Dowiesz się, że kariotyp jest prawidłowy, nie oddziałuje na płodność i że nie wpłyniesz negatywnie na zdrowie swoich dzieci.

Czytaj więcej: W jakim celu wykonuje się badanie kariotypu?Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

10/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij