Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje?

badanie kariotypu skierowanie

Kto zleca badanie kariotypu? Na NFZ robi to lekarz genetyk (w przypadku konkretnych wskazań), jednak możesz wykonać badanie także na własną rękę. Taki test pozwala sprawdzić, czy występują u Ciebie nieprawidłowości genetyczne mogące przyczyniać się m.in. do poronienia czy niepłodności.

Kto zleca badanie kariotypu
Skierowanie nie zawsze jest potrzebne
Wynik badania kariotypu
Badanie kariotypu to szansa na dziecko

Jaki lekarz zleca badanie kariotypu?

Aby wykonać badanie kariotypu refundowane przez NFZ, musisz uzyskać skierowanie od lekarza genetyka. Do poradni genetycznej również niezbędne jest skierowanie, np. od lekarza rodzinnego czy ginekologa. Badanie kariotypu na NFZ będzie można zrealizować dopiero wtedy, gdy genetyk widzi wskazania do jego wykonania (m.in. poronienia nawykowe).

Badanie kariotypu skierowanie – nie zawsze jest potrzebne

Skierowanie na badanie kariotypu refundowane przez NFZ uzyskuje się tylko w konkretnych przypadkach. Jest to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w przypadku występowania poronień nawracających. Tymczasem ten test najlepiej wykonać już po pierwszym poronieniu samoistnym – u obojga partnerów.

Badanie kariotypu zaleca się przeprowadzić też m.in. w przypadku problemów z płodnością. Dobrze wykonać je też gdy w rodzinie występują wady genetyczne lub gdy poprzednie dziecko pary urodziło się z wadą. Jeśli chcesz wykonać badanie kariotypu na własny koszt, skierowanie nie jest potrzebne.

poradnik_co_to_jest_kariotypBadanie kariotypu – o czym mówi wynik?

Wynik badania kariotypu wskaże, czy liczba i budowa Twoich chromosomów są prawidłowe. Może się bowiem okazać, że występują w nich tzw. aberracje, czyli wady.

Często nie dają widocznych objawów, jednak mogą powodować m.in. problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem, a także kłopoty zdrowotne u dzieci pary. Szacuje się, że wady kariotypu (u jednego lub obojga partnerów) powodują poronienia nawracające aż u 4-6% wszystkich par z tym problemem!

Badanie kariotypu – szansa na zdrowe dziecko

Jeśli okaże się, że występują u Ciebie aberracje chromosomalne, najlepiej skonsultować się z genetykiem. Na podstawie wyniku i szczegółowego wywiadu określi szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka i udzieli niezbędnych wskazówek co do dalszego postępowania.

W przypadku braku jakichkolwiek nieprawidłowości zyskasz natomiast ważną informację. Dowiesz się, że kariotyp jest prawidłowy, nie oddziałuje na płodność i że nie wpłyniesz negatywnie na zdrowie swoich dzieci.

Czytaj więcej: W jakim celu wykonuje się badanie kariotypu?Przeczytaj również:

10/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Kalendarz badań w ciąży

Wpis sponsorowany, aktualizacja 7 marca 2018 r. Zastanawiasz się, jakie badania w ciąży i w jakim terminie powinnaś wykonać? Poniżej przedstawiamy kalendarz badań z podziałem na badania obowiązkowe, zalecane oraz zalecane w uzasadnionych przypadkach... Kalendarz badań...

Zamknij