Zastanawiasz się nad wykonaniem badań genetycznych, np. w badania genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np. badania kariotypu) nie ma konieczności pobierania krwi. To zapewnia większe możliwości – m.in. związane z miejscem pobrania próbek – a także wpływa na pewność realizowanego badania.
Wymaz z policzka czy krew? Oto 3 punkty, które pokazują, dlaczego warto wykorzystać wymaz, jeśli tylko jest taka możliwość!
Coraz więcej osób korzysta z transfuzji krwi czy przeszczepu szpiku. Przed wykonaniem badań krwi (nawet tych rutynowych jak morfologia) rzadko jesteśmy pytani o te zabiegi – nie mając świadomości, że mogą mieć wpływ na wynik. W jaki sposób? Przez jakiś czas po przeszczepie czy transfuzji komórki dawcy mogą znajdować się w organizmie biorcy!
Dużo pisze się o tym w kontekście spraw kryminalnych, ale znaczenie ma to również dla wyników m.in. badania w kierunku celiakii, trombofilii czy hemochromatozy. Istnieje możliwość uzyskania rezultatu dotyczącego osoby, która przekazała nam szpik czy krew… To dlatego wymaz z policzka jest pewniejszą metodą, szczególnie w takich sytuacjach – DNA dawcy zwykle nie może się w nim znaleźć.
Niektóre osoby uważają ponadto, że krew da pewniejszy wynik – to nieprawda. W każdej komórce naszego ciała DNA jest zwykle identyczne, dlatego nie ma znaczenia, jaka próbka zostanie wykorzystana. A jeśli lekarz mówi, że lepiej wykorzystać krew? To znaczy, że prawdopodobnie ma niewielkie doświadczenie w badaniach genetycznych.
Zobacz też: Badanie na trombofilię wrodzoną i genu MTHFR [RECENZJA]
Prawidłowo pobrany wymaz z policzka jest stabilny bardzo długo – nawet kilka tygodni lub więcej. Na zdatność próbki najczęściej nie ma wpływu też temperatura (zbyt niska czy zbyt wysoka). To pozwala długo przechowywać taki materiał i transportować go nawet kilka dni. Pacjenci mają więc możliwość zlecenia badania w Polsce nawet z zagranicy.
Krew musi być natomiast przetransportowana do laboratorium najczęściej w ciągu 72 godzin. Jest też bardziej podatna na czynniki zewnętrzne (m.in. właśnie temperaturę) czy niewłaściwe zabezpieczenie.
Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka jest szybkie, proste i komfortowe. Jest również całkowicie bezbolesne, dlatego nie ma problemu z pobraniem nawet u bardzo malutkich dzieci. Taki wymaz często można pobrać też samodzielnie w domu.
Pobranie krwi bywa natomiast nieprzyjemne (nawet dla dorosłych) i wymaga udania się do placówki. Co ważne, wiele pielęgniarek ma problem, by pobrać krew od niemowląt, dlatego nie wszędzie można to zrobić.
To może Cię zainteresować: Badania genetyczne niemowląt i małych dzieci – przyszłość w diagnostyce
autor: Agnieszka
zdjęcie: dolgachov/pl.123rf.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 27/09/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz