WBC - badanie krwi w ciąży - czemu służy? Jak czytać jego wynik?

WBC – badanie krwi w ciąży – czemu służy? Jak czytać jego wynik?

wbc badanie krwi w ciąży

Wyniki badań krwi WBC w ciąży są dostępne zwykle tego samego dnia, kiedy była pobierana próbka. Jak odczytać wyniki badań krwi w ciąży? Czym jest WBC badanie krwi w ciąży? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. WBC – badanie krwi w ciąży – na czym polega?
2. WBC – badanie krwi w ciąży – kiedy się je wykonuje?
3. Wyniki badań krwi WBC w ciąży – o czym świadczą?
4. Czy WBC to to samo co badanie HGB w ciąży?

WBC – badanie krwi w ciąży – na czym polega?

Na czym polega WBC? Badanie krwi w ciąży jest wykonywane w ramach morfologii krwi, ma ono na celu określenie poziomu leukocytów, czyli krwinek białych (WBC to skrót z języka angielskiego: white blood cells). Aby wykonać badanie w ciąży, wystarczy niewielka ilość krwi ciężarnej pobrana z żyły odłokciowej, w godzinach porannych. Następnie w warunkach laboratoryjnych określana jest liczba białych krwinek w jednostce krwi.

WBC – badanie krwi w ciąży – kiedy się je wykonuje?

Skierowanie na WBC badanie krwi w ciąży na NFZ wydaje lekarz ginekolog. Pierwsze badanie WBC jest zalecane na początku ciąży, natomiast kolejne powinny zostać wykonane jeszcze co najmniej 4 razy w trakcie ciąży [1]:

• pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży,
• pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży,
• pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży,
• pomiędzy 38. a 39. tygodniem ciąży.

Badanie WBC w ciąży można wykonać także prywatnie, koszt jego wykonania kształtuje się na poziomie około 10-12 złotych.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Wyniki badań krwi WBC w ciąży – o czym świadczą?

Wyniki badań krwi WBC w ciąży można odebrać zazwyczaj jeszcze tego samego dnia, kiedy była pobierana próbka. Jak odczytać wyniki badań krwi w ciąży? Poniżej podpowiedź.

Wyniki badań krwi w ciąży – jak czytać:

• podwyższone leukocyty (leukocytoza) mogą świadczyć o rozwoju w organizmie infekcji, np. wskazywać na choroby zapalne narządów, zakażenia bakteryjne, zatrucia [2],
• obniżone limfocyty w ciąży (leukocytopenia) mogą świadczyć o niebezpiecznej chorobie zakaźnej, np. grypie, wirusowym zapaleniu wątroby, odrze lub różyczce. Wiele zależy od tego, które konkretnie krwinki występują w niedomiarze [3].

O ile prawidłowe wyniki morfologii w ciąży nie wymagają konsultacji z lekarzem, o tyle niepokojące lub nieprawidłowe wyniki powinny do tego skłonić. Specjalista przeanalizuje rezultat badania oraz zleci dodatkowe badania celem ustalenia przyczyny złych wyników krwi.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży

Czy WBC to to samo co badanie HGB w ciąży?

Nie należy mylić WBC z badaniem HGB w ciąży. Oba badania są wykonywane w ramach morfologii, jednak wynik HGB odnosi się do poziomu hemoglobiny, czyli białka transportowanego przez krwinki czerwone. O czym świadczy nieprawidłowa morfologia? HGB obniżone w ciąży może wskazywać na niebezpieczny stan – anemię [4]. Po rozpoznaniu u ciężarnej anemii należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, w przeciwnym razie maluchowi grozi poród przedwczesny, wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania lub nawet poronienie.

Ważne: Niniejszy artykuł nie może zastępować profesjonalnej porady medycznej. Interpretacja wyników badań krwi w ciąży należy do zadań lekarza.


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/morfologia-w-ciazy-dlaczego-jest-waznym-badaniem

2. https://mamotoja.pl/ciaza/zdrowie/podwyzszone-leukocyty-w-ciazy-norma-objawy-przyczyny-leczenie-28766-r1/

3. https://www.mamazone.pl/badania-w-ciazy/leukocyty-w-ciazy/

4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/niedokrwistosc-w-ciazy

 

Oceń

Data publikacji: 17/06/2022, Data aktualizacji: 23/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *