W czasie ciąży należy wykonać szereg badań obowiązkowych. Pozwalają one sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy zdrowie kobiety nie jest zagrożone. Należą do nich m.in. morfologia krwi, badanie moczu, badanie USG. Oprócz badań obowiązkowych, warto wykonywać również te zalecane (np. badanie w kierunku HIV). Badania obowiązkowe refundowane są przez NFZ.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta powinna odbyć ok. 10 wizyt ginekologicznych podczas jej trwania, w tym pierwszą wizytę – najpóźniej w 7-8 tygodniu ciąży. Niektóre badania obowiązkowe muszą być wykonywane kilka razy, aby na bieżąco monitorować stan płodu i przyszłej mamy. Należą do nich:
Dzięki regularnemu wykonywaniu tych badań, jeśli zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość, można zareagować szybko.
Wiele badań obowiązkowych wykonuje się wyłącznie na początku ciąży, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli ta kontrola wyjdzie pomyślnie, później nie trzeba jej powtarzać.
Oprócz badań obowiązkowych, istnieją także te zalecane, o których lekarz musi poinformować ciężarną. Kobieta powinna mieć możliwość zadecydowania, czy chce je wykonać.
Są to zarówno badania obowiązkowe wykonywane dodatkowy raz (w kierunku przeciwciał odpornościowych w 15-20. tygodniu oraz badanie piersi w 33-37. tygodniu), jak i takie, których nie ma obowiązku wykonywać wcale.
Zalecane badania w tygodniach 9-10 to testy w kierunku przeciwciał różyczki, toksoplazmozy, HIV oraz konsultacja stomatologiczna. Przez całą ciążę dobrze jest również wykonywać ocenę pH wydzieliny pochwowej. W tygodniach 11-14 oraz 15-20 zaleca się także test PAPPA-A i potrójny -HCG.
W uzasadnionych przypadkach (kobieta powyżej 35. roku życia, występowanie chorób genetycznych w rodzinie, nieprawidłowości wykryte podczas innych badań) zaleca się także: biopsję kosmówki, amniopunkcję oraz kordocentezę.
Obowiązkowe badania w ciąży, jeśli kobieta korzysta z NFZ, są refundowane. To samo dotyczy badań zalecanych. Refundowany jest również poród oraz opieka matki i dziecka kilka dni po narodzinach. Jeśli wymagane są badania dodatkowe z powodu komplikacji, refundacja bądź jej brak zależy od konkretnego przypadku.
Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, a kobieta nie znajduje się w grupie ryzyka, NFZ nie refunduje natomiast badań diagnostycznych: biopsji kosmówki, amniopunkcji oraz kardocentezy. Przyszła mama musi także płacić za badania wtedy, kiedy chce wykonać dodatkowe testy lub zrobić badania w innym czasie, niż ustalonym w kalendarzu badań.
Jeżeli kobieta wybiera natomiast wizyty prywatne, za wszystkie badania płaci według cennika przychodni. Jeśli jest to prywatna opieka medyczna z comiesięczną lub roczną płatnością, wiele badań wliczonych jest w cenę, a jedynie niektóre są dodatkowo płatne.
Data publikacji: 20/07/2016, Data aktualizacji: 10/11/2021
A czy ktoś może wreszcie raz na zawsze określić na czym polega obowiązkowość tych badań? Co to znaczy obowiązkowe? Wynika to z jakiejś ustawy? Czy z przezorności? Jeśli z ustawy to skąd wpisy pt. „ja nie miałam takich badań”? A jeśli nie to o co chodzi? O roztoczenie atmosferki napędzającej klientelę czy jak?
Badania obowiązkowe są określone w dokumencie „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu”. Dokument można przeczytać np. tutaj http://www.femmed.com.pl/wp-content/uploads/2013/02/rekomendacjaopiekaprzedporodowa.pdf
Warto przeczytać i dowiedzieć się jakie naprawdę powinnyśmy mieć wykonane badania i jeśli nie miałyśmy to upominać się u lekarza, w końcu chodzi o zdrowie nasze i dziecka.
Wiekszosci badan ,,obowiazkowych” nie miałam wykonanych. Jestem w 37 tc