Pilnowanie terminów, w których trzeba zrobić najważniejsze badania w ciąży, jest bardzo istotne. Niektóre parametry, np. przezierność karkową u płodu, trzeba sprawdzić w ściśle określonym czasie. Tylko wtedy ich wyniki można wziąć pod uwagę przy ocenie rozwoju płodu lub zdrowia matki.
Spis treści
Zaleca się, żeby kobieta w ciąży poszła do ginekologa najpóźniej 8 tygodni po ostatniej miesiączce. Lekarz wykona badania ginekologiczne oraz USG transwaginalne. Pozwoli to potwierdzić ciążę i ocenić, czy przebiega ona prawidłowo. Ciężarna musi na kolejną wizytę przynieść:
Kolejna wizyta u ginekologa powinna nastąpić w 12 tygodniu ciąży. Jest to bardzo ważny etap opieki medycznej nad kobietą w ciąży, ponieważ ginekolog powinien skierować ją wtedy na USG genetyczne. Coraz częściej zleca się również test PAPP-a. Do połowy 2024 roku przysługiwał on tylko paniom, które znajdowały się w grupie ryzyka, np. miały więcej niż 35 lat. Teraz ma do niego prawo każda ciężarna. Między 11 a 14 tygodniem ciąży najlepiej zrobić: USG + testu PAPP-a+oznaczenie wolnej podjednostki beta HCG. Dzięki ich wynikom da się określić ryzyko, że płód jest obciążony jedną z trzech trisomii: zespołem Edwardsa, zespołem Downa lub zespołem Pataua. Diagnostykę warto rozszerzyć o bardzo nowoczesne badanie prenatalne, które niestety nie znajduje się jeszcze w katalogu obowiązkowych badań w ciąży. Mowa tu o badaniach NIPT. Najlepiej wybrać wariant o szerokim zakresie analizy, np. Prenatal testDNA, który obejmuje ocenę wszystkich genów płodu. Nawet pojedyncze, niewielkie błędy w DNA mogą mocno wpłynąć na komfort życia dziecka. Ponadto między 16 a 20 tygodniem ciąży trzeba powtórzyć badanie krwi i moczu, a między 18 a 22 tygodniem ciąży tzw. USG połówkowe.
W tym czasie ginekolog nadal monitoruje zdrowie przyszłej mamy za pomocą:
Natomiast po 40 tygodniu ciąży (czyli po terminie porodu) wykonuje się KTG i USG.
Data publikacji: 29/11/2024
Dodaj komentarz