Badania prenatalne prywatnie - ile kosztuje taka diagnostyka?

Ile kosztuje badanie prenatalne prywatnie?

ile kosztuje badanie prenatalne prywatnie

Wykonanie badań prenatalnych w ciąży może przynieść nam wiele korzyści. Dzięki nim upewnimy się, że nasz maluszek jest zdrowy lub zawczasu wykryjemy wady wrodzone i zaplanujemy leczenie. Niestety w niewielu przypadkach skorzystać możemy z refundacji badań prenatalnych. Wykonać musimy je na własny koszt. Zobacz, ile kosztuje badanie prenatalne prywatnie!

Spis treści:

  1. Test PAPP-A
  2. Testy typu NIPT
  3. Amniopunkcja

Test PAPP-A

Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Jest to test przesiewowy, który ma na celu wykrycie zwiększonego ryzyka rozwoju danej wady wrodzonej u płodu. Do jego wykonania potrzebna jest próbka krwi kobiety ciężarnej, która analizowana jest pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu wykryć można zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau u płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby badanie to przeprowadzić razem z badaniem USG.

Test PAPP-A możemy wykonać bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to jednak możliwe jedynie w kilku przypadkach. Prawo mają do tego kobiety po 35 roku życia oraz takie, u których w poprzednich ciążach wykryto wadę genetyczną. W innych przypadkach test PAPP-A wykonać musimy prywatnie. Jego koszt to około 250 zł.

Zobacz również: Testy NIPT w Polsce – jakie są opinie o NIPT?

Testy typu NIPT

Testy typu NIPT to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Zalicza się je do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych, ponieważ do ich wykonania wystarczy tylko próbka krwi ciężarnej. Testy typu NIPT to grupa licząca kilka testów. Mają one inne zakresy, dlatego różnią się też ceną.
Przykładowym testem typu NIPT jest test NIFTY pro. Spośród wszystkich badań tego typu ma on najszerszy zakres – dzięki niemu u płodu rozpoznamy nawet 94 choroby. W badaniu tym ustalona może zostać także płeć dziecka, jeśli przyszli rodzice mają takie życzenie. Badanie to, tak jak inne testy NIPT, wykonać możemy tylko prywatnie. Jego cena to 2397 zł.

Amniopunkcja

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne. Wykonuje się je tylko w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku innych testów prenatalnych. Polega ona na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych.
Amniopunkcję wykonać możemy bezpłatnie dzięki refundacji NFZ. Prywatnie przeprowadzenie badania wiąże się z kosztem 1300-2000 zł. Dokładna cena zależna jest od placówki, w której wykonywać będziemy badanie.

Oceń

Data publikacji: 24/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *