Czego nie wykryje amniopunkcja?

czego nie wykrywa amniopunkcja

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, które może dostarczyć nam wielu informacji o stanie zdrowia płodu. Jest ona w stanie wykryć już w ciąży wiele chorób, takich jak m.in. zespół Downa czy zespół Turnera. Niestety, tak jak każde inne badanie, nie jest ona w stanie rozpoznać każdego schorzenia. Czego nie wykryje amniopunkcja? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Na czym polega amniopunkcja?
  2. Co może wykryć amniopunkcja?
  3. Czego nie wykryje amniopunkcja?

Na czym polega amniopunkcja?

Amniopunkcja to badanie prenatalne wykonywane zazwyczaj między 15 a 20 tygodniem ciąży. Jest ono używane w diagnostyce najczęstszych wad rozwojowych i chorób genetycznych u płodu. Analizę wykonuje się na podstawie próbki płynu owodniowego, w którym znajdują się komórki owodni, skóry, pęcherza moczowego oraz przewodu pokarmowego płodu.
Płyn owodniowy potrzebny do wykonania amniopunkcji pobiera się specjalną, cienką igłą. Jest ona wprowadzana do jamy owodniowej przez brzuch matki. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG.

Amniopunkcja budzi wiele obaw u przyszłych mam. Nie jest ona jednak powodem do strachu. Co prawda jest to badanie inwazyjne, ale prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek powikłań wynosi zaledwie 1:1000. Podejdźmy więc do badania bez stresu i zbędnych nerwów.

Zobacz również: Test NIFTY a amniopunkcja – czym różnią się te badania?

Co może wykryć amniopunkcja?

Amniopunkcję zwykle wykonuje się w celu zdiagnozowania aberracji chromosomalnych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Może ona wykryć także zaburzenia chromosomów płci np. Zespół Turnera czy zespół Klinefeltera.
Amniopunkcja nie jest badaniem, które wykrywa jedynie choroby o podłożu genetycznym. Jest ona w stanie wykryć także wady cewy nerwowej, takie jak np. rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie, wady serca oraz wrodzone schorzenia metaboliczne i hematologiczne.

Zobacz również: Amniopunkcja – na czym polega badanie? Kiedy wykonać amniopunkcję w ciąży i jakie są wskazania?

Czego nie wykryje amniopunkcja?

Nie istnieje badanie, które byłoby w stanie wykryć każde schorzenie. Amniopunkcja nie jest wyjątkiem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona bardzo cennym narzędziem diagnostycznym, którego nie da się zastąpić.

Amniopunkcja jest w stanie wykryć choroby wymienione wyżej. Zdarza się jednak, że analiza nie wykaże pewnych wad. Niektóre z nich są na tyle drobne lub za mało charakterystyczne. Jeśli jednak nie zostały wykryte w amniopunkcji, to nie wykryje ich żadne badanie prenatalne. Choroba zostanie zdiagnozowana dopiero po porodzie.

Oceń

Data publikacji: 23/02/2023, Data aktualizacji: 21/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *