Badania prenatalne dopochwowe – na czym polegają? Kiedy warto je wykonać?

badania prenatalne dopochwowe

Każda kobieta w ciąży może mieć wykonane badanie prenatalne dopochwowe. Chodzi tutaj konkretnie o badanie ultrasonograficzne, które u niektórych pacjentek jest wykonywane właśnie w taki sposób. Kiedy wykonuje się badania prenatalne dopochwowe? Na czym one polegają? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Badanie prenatalne dopochwowe – na czym polega?
  2. Badania prenatalne dopochwowe – wskazania
  3. Badania prenatalne dopochwowe a pozostała diagnostyka prenatalna

Badanie prenatalne dopochwowe – na czym polega?

Badanie prenatalne dopochwowe to forma przeprowadzenia USG genetycznego. Wykonuje się je między 11 a 14 tygodniem ciąży w celu monitorowania rozwoju płodu. W trakcie USG genetycznego lekarz ocenia jego budowę anatomiczną i wykonuje niezbędne pomiary. Badanie to pozwala na rozpoznanie u płodu takich wad, jak zespół Downa, wady cewy nerwowej czy wady serca.

Do badania prenatalnego dopochwowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy pojawić się punktualnie na wizycie i opróżnić pęcherz przed rozpoczęciem wykonywania USG.

Zobacz również: Ile czasu trwają badania prenatalne?

Badania prenatalne dopochwowe – wskazania

USG genetyczne powinna przeprowadzić każda kobieta ciężarna. Jednak nie u każdej z nich będzie to badanie prenatalne dopochwowe. U niektórych kobiet na tym etapie ciąży możliwe jest już przeprowadzenie badania ultrasonograficznego przez brzuch. To, jak przeprowadzone zostanie badanie, zależy od wielkości dziecka oraz ilości tkanki tłuszczowej kobiety. Lekarz zawsze dobiera metodę przeprowadzenia badania w taki sposób, który umożliwi mu jak najdokładniejszą ocenę rozwoju dziecka.

Badania prenatalne dopochwowe a pozostała diagnostyka prenatalna

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników USG genetyczne powinno się przeprowadzić razem z testem PAPP-A. Jest to biochemiczne badanie, do którego potrzebna jest jedynie próbka krwi ciężarnej. Analizuje się ją pod kątem stężenia białka PAPP-A, co pozwala na wykrycie u płodu takich schorzeń, jak zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
Do diagnostyki prenatalnej warto włączyć także badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Są to nieinwazyjne testy wykonywane na podstawie próbki krwi. Charakteryzują się one dużo wyższą czułością niż inne badania przesiewowe. Przykładem tego typu jest test NIFTY pro. Dzięki niemu u płodu rozpoznać można nawet 94 wady wrodzone. Dzięki testowi NIFTY pro możemy także poznać płeć naszego dziecka.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *