Badania prenatalne w 20 tygodniu ciąży - co mogą wykryć?

Badania prenatalne – 20 tydzień ciąży

badanie prenatalne 20 tydzień ciąży

W 20 tygodniu ciąży możemy wykonać jedne z ostatnich badań prenatalnych – USG genetyczne i test NIFTY pro. Na tym etapie ciąży dzięki nim lekarz może ocenić dokładnie rozwój dziecka, ponieważ maluszek jest już dobrze rozwinięty. Sprawdź, jak dokładnie przebiega ta diagnostyka i co mogą wykryć badania prenatalne w 20 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – USG prenatalne
  2. Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – badania wolnego płodowego DNA

Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – USG prenatalne

USG genetyczne to badanie, które ciężarna powinna wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to mniej więcej połowa ciąży, dlatego jest ono nazywane USG połówkowym. Jest to badanie nieinwazyjne. Nie ma więc mowy o pojawieniu się żadnych powikłań po jego wykonaniu.

Dla pacjentki USG genetyczne może wyglądać tak jak inne badania USG. Do jej brzucha przykłada się specjalną głowicę emitującą ultradźwięki, a na monitorze pojawia się obraz. Z perspektywy lekarza badanie to jednak jest dużo dokładniejsze. Dzięki niemu ocena rozwoju dziecka może być dużo bardziej szczegółowa.

Podczas USG genetycznego lekarz może ocenić budowę anatomiczną płodu, jego ruchy oraz stan łożyska. Wykonuje on także pomiary kilku istotnych parametrów, takich jak przezierność fałdu karkowego, kość udowa czy kość nosowa. Dzięki temu lekarz może zauważyć u dziecka oznaki rozwoju takich schorzeń jak zespół Downa, zespół Edwardsa, wady cewy nerwowej czy wady serca.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – badania wolnego płodowego DNA

20 tydzień ciąży to także dobry moment na wykonanie badania wolnego płodowego DNA, czyli testu NIPT. W badaniu tym analizowane jest cffDNA, czyli DNA płodu znajdujące się w krwioobiegu matki. Do przeprowadzenia takiej analizy wystarczy próbka jej krwi. Badanie to jest więc nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Wykonać możemy je więc bez żadnych obaw.

Test NIPT wykonać możemy w kilku wariantach. Jednym z nich jest test NIFTY pro, dzięki któremu u płodu wykryć możemy aż 94 choroby, takie jak:

  •  6 trisomii, takich jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa
  •  4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci, takie jak zespół Turnera czy zespół Klinefeltera
  •  84 mikrodelecje i mikroduplikacje, takie jak zespół DiGorge’a czy zespół delecji chromosomu Xp21

W testach typu NIPT możliwe jest również ustalenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.

Oceń

Data publikacji: 19/08/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *