Badania prenatalne – 13 tydzień ciąży

badania prenatalne 13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży to czas, kiedy możemy wykonać kilka badań prenatalnych. Pozwolą nam one się upewnić, że z naszym maluszkiem na pewno wszystko jest w porządku. W 13 tygodniu wykonać możemy aż trzy testy prenatalne – USG genetyczne, test typu NIPT oraz test PAPP-A. Sprawdź, co mogą wykryć te badania!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne 13 tydzień ciąży – USG genetyczne
  2. Badania prenatalne 13 tydzień ciąży – test PAPP-A
  3. Badania prenatalne 13 tydzień ciąży – testy typu NIPT

Badania prenatalne 13 tydzień ciąży – USG genetyczne

Jednym z badań prenatalnych, które możemy wykonać w 13 tygodniu ciąży, jest USG genetyczne. Powinno ono być przeprowadzone po raz pierwszy najpóźniej w 14 tygodniu ciąży. Jest to badanie obrazowe polegające na przyłożeniu do brzucha pacjentki głowicy emitującej ultradźwięki, dzięki której na monitorze pojawia się obraz. Pozwala to lekarzowi na ocenę rozwoju dziecka.

Podczas USG genetycznego lekarz ocenia kilka różnych parametrów. Dzięki temu może wykryć u dziecka oznaki podwyższonego ryzyka rozwoju wad wrodzonych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy wady serca.

Zobacz również: Podstawowe badania w ciąży

Badania prenatalne 13 tydzień ciąży – test PAPP-A

Test PAPP-A to badanie biochemiczne wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Polega ono na analizie stężenia białka PAPP-A we krwi kobiety ciężarnej. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i położników test ten powinien zostać wykonany wraz z USG prenatalnym u każdej ciężarnej.

Dzięki testowi PAPP-A u płodu możemy wykryć trisomię, czyli wadę polegającą na obecności dodatkowego chromosomu. Analiza pozwala na rozpoznanie trzech najczęstszych chorób tego typu, czyli zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.

Zobacz również: Obowiązkowe badania w ciąży

Badania prenatalne 13 tydzień ciąży – testy typu NIPT

W 13 tygodniu ciąży możliwe jest także wykonanie testu typu NIPT, czyli badania wolnego DNA płodowego (cffDNA). Są one przeprowadzane na podstawie próbki krwi matki, w której znajduje się DNA płodu. Krew pobierana jest jak do zwykłej morfologii. Badanie jest więc całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie powoduje ono zwiększonego ryzyka rozwoju żadnych powikłań.

Badania wolnego płodowego DNA wykonać można w kilku wariantach. Jednym z nich jest test NIFTY pro, dzięki któremu wykryć można aż 94 wady wrodzone u dziecka, takie jak zespół Downa czy zespół Turnera. W testach typu NIPT możliwe jest również ustalenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.

Oceń

Data publikacji: 21/08/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *