Antygen HBs w ciąży – co to za badanie oraz kiedy je wykonać?

antygen hbs w ciąży

Antygen HBs w ciąży to badanie zalecane w ostatnich tygodniach przed porodem. Wykonuje się je, aby uniknąć zarażenia dziecka wirusem HBV. Na czym polega? Co wykrywa? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Spis treści:

1. Antygen HBs w ciąży – co to takiego?
2. Antygen HBs w ciąży – kiedy wykonać badanie HBs?
3. Antygen HBs w ciąży – jak interpretować wyniki badania?
4. Antygen HBs w ciąży – często zadawane pytania

Antygen HBs w ciąży – co to takiego?

Antygen HBs w ciąży to nazwa badania polegającego na oznaczeniu antygenu, który wskazuje na zachorowanie na WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) lub nosicielstwo tej choroby. Badanie to jest bardzo istotne w czasie ciąży, ponieważ podczas narodzin dziecka, w wyniku kontaktu z krwią może dojść do przekazania mu WZW typu B. Wiedza na temat antygenu HBs u ciężarnej pozwala opracować odpowiednią profilaktykę, tak, aby uchronić malucha przed chorobą.

Antygen HBs w ciąży – kiedy wykonać badanie HBs?

Antygen HBs w ciąży to badanie wykonywane w III trymestrze, zazwyczaj pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży. Specjaliści jednak sądzą, że należy wykonywać to badanie dwukrotnie – najpierw na początku ciąży, a później ponownie, w trzecim trymestrze [1]. Wtedy dzięki wczesnemu rozpoznaniu istnieje możliwość wdrożenia skutecznego leczenia WZW typu B.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Antygen HBs w ciąży – jak interpretować wyniki badania?

W jaki sposób należy rozumieć wyniki badania antygenu HBs w ciąży? Oto kilka wskazówek:

• wynik ujemny badania antygen HBs w ciąży (HBs-) oznacza, że kobieta nie jest zakażona wirusem HBV (nie ma WZW typu B). Po uzyskaniu ujemnego rezultatu badania noworodek zostaje zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby tak jak wszystkie inne dzieci [2],
• wynik dodatni badania antygen HBs w ciąży (HBs+) oznacza, że wykryto antygen HBs. Kobieta może chorować na WZW typu B lub być nosicielką wirusa (w wyniku zachorowania na WZW typu B w przeszłości). Po uzyskaniu dodatniego rezultatu badania ciężarna zostaje skierowana na dodatkowe badania, takie jak np. USG narządów jamy brzusznej. Jeśli zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B zostanie potwierdzone, noworodek otrzymuje standardową dawkę szczepionki przeciw WZW B oraz dodatkowo immunoglobulinę, która chroni przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży

Antygen HBs w ciąży – często zadawane pytania

Poniżej prezentujemy listę często zadawanych pytań o antygen HBs w ciąży.

1. Czym jest HBs antygen?

Jest to badanie wykonywane w celu wykluczenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).

2. Kto powinien wykonać badanie na obecność antygenu HBs?

Badanie Antygen HBs powinny w szczególności wykonać kobiety będące w ciąży. Jest ono wskazane także dla każdej innej osoby, u której wystąpiły czynniki ryzyka zakażenia wirusem HBV.

3. Kiedy najlepiej wykonać badanie antygenu HBs?

Badanie obecności antygenu HBs wykonuje się pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży.

4. Antygen HBs w ciąży – o czym świadczy dodatki wynik badania w ciąży?

Dodatki wynik badania antygen HBs w ciąży oznacza, że kobieta choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub jest nosicielką wirusa HBV. W celu jego potwierdzenia wykonywana jest dalsza diagnostyka.

 


Źródła:

1. https://pulsmedycyny.pl/szczepienia-przeciwko-wzw-b-czy-musimy-szczepic-noworodki-976061

2. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wzw-b/

 

Oceń

Data publikacji: 25/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *