Nowoczesne badanie wolnego płodowego DNA – bezpieczeństwo i pewność od początku!

Czy badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10 tygodnia ciąży

Badanie wolnego płodowego DNA to bardzo nowoczesne badanie prenatalne. Analizie podlega wolne płodowe DNA (cffDNA), które krąży we krwi przyszłej mamy. Test daje możliwość w sposób nieinwazyjny sprawdzenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. Badania wolnego płodowego DNA wykonasz już na wczesnym etapie ciąży.

Czy badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10 tygodnia ciąży?
Czy cffDNA to inaczej wolne płodowe DNA?
Badanie wolnego płodowego DNA – czy test NIFTY pro jest takim badaniem?
Ile kosztuje badanie wolnego płodowego DNA?

Czy badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10 tygodnia ciąży?

Tak, badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Jest to jeden z atutów tego badania. Wolne płodowe DNA dość wcześnie pojawia się w krwiobiegu przyszłej mamy. Jednak dopiero w 10 tygodniu osiąga odpowiednie stężenie, aby wykonać badanie. Przez analizę test jest w stanie wykryć różne zaburzenia genetyczne płodu. Wskazaniem do wykonania tego badania prenatalnego jest ciąża po 35 roku życia. Wiek mamy zwiększa ryzyko chorób genetycznych.

Czy cffDNA to inaczej wolne płodowe DNA?

Wolne płodowe DNA to inaczej cffDNA. To materiał genetyczny jeszcze nienarodzonego dziecka, który krąży we krwi mamy. Do krwiobiegu przedostaje się przez łożysko. NIPT to nieinwazyjne badania prenatalne, często wybierane przez przyszłe mamy.

Badanie wolnego płodowego DNA – czy test NIFTY pro jest takim badaniem?

Test NIFTY pro to również badanie wolnego płodowego DNA. Tak, Test wykorzystuje wolne DNA płodowe do badania genetycznego płodu. Jest to test nieinwazyjny co oznacza, że nie niesie za sobą ryzyka powikłań dla matki i płodu. Test NIFTY Pro jest w stanie wykryć wiele różnych zaburzeń. NIFTY pro sprawdza aż 94 choroby genetyczne. W tym najczęstsze, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Rozszerzona wersja testu w cenie zawarte ma ubezpieczenie na wypadek wyniku fałszywie negatywnego.

Ile kosztuje badanie wolnego płodowego DNA?

Cena badania wolnego płodowego DNA to około 2000-2400 zł. Może się różnić w zależności od miejsca oraz rodzaju wybranego testu. Test NIFTY Pro oferowany między innymi w Warszawie, kosztuje zazwyczaj około 2400 zł. Wynik badania NIFTY warto skonsultować z lekarzem genetykiem. Sprawdźmy więc, czy placówka oferuje taką możliwość. Pamiętaj, że ważne jest doświadczenie i wiarygodność laboratorium.

Oceń

Data publikacji: 24/07/2023, Data aktualizacji: 30/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *