Kompleksowe badanie wolnego DNA płodu

Kompleksowe badanie wolnego DNA płodu

Czy badanie wolnego DNA płodu wykonuje się z krwi Mamy

Badanie wolnego DNA płodu stanowi przełom w prenatalnej diagnostyce genetycznej. Pozwala na wczesne sprawdzenie ryzyka chorób genetycznych u płodu. Badania wolnego płodowego DNA cieszą się dużym powodzeniem. Testy te są w 100% bezpieczne i nieinwazyjne i dotyczy to testów NIPT. Badania prenatalne najlepiej wykonać na wczesnym etapie ciąży. Wskazaniem do ich wykonanie jest wiek przyszłej mamy, np. ciąża po 35 roku życia. Badanie wolnego płodowego DNA wykonywane jest z próbki krwi przyszłej mamy. Jak przeprowadza się to badanie i jakie są dostępne opcje?

Czy badanie wolnego DNA płodu wykonuje się z krwi Mamy?
Jakie badanie wolnego płodowego DNA wybrać?
Badanie wolnego DNA płodu – nowoczesne rozwiązania
CffDNA – badanie w kierunku trisomii

Czy badanie wolnego DNA płodu wykonuje się z krwi Mamy?

Tak, badanie wolnego DNA płodu wykonuje się z próbki krwi przyszłej mamy. Jest to nieinwazyjny test, który analizuje wolne płodowe DNA, krążące w krwi przyszłej mamy. Procedura ta jest bezpieczna zarówno dla mamy oraz płodu. Sprawia to, że badanie jest alternatywą dla inwazyjnych testów prenatalnych, takich jak np. amniopunkcja. Przyszłe mamy mogą więc bez stresu i zmartwienia wykonać badanie wolnego DNA płodu.

Jakie badanie wolnego płodowego DNA wybrać?

Wybór konkretnego badania wolnego DNA płodu zależy od indywidualnych potrzeb. Warto jednak zastanowić się, nad wykonaniem najszerszego testu. Obecnie jednym z szerszych badań prenatalnych jest test NIFTY pro. Sprawdza 102 nieprawidłowości. W cenie testu NIFTY pro można także sprawdzić płeć dziecka na życzenie. Badanie NIFTY sprawdzi także ryzyko trzech najczęściej występujących trisomi – takich jak zespół Downa, Patau, Edwardsa. Kolejną zaletą tych badań jest możliwość wykonania już od 10 tygodnia ciąży.

Badanie wolnego DNA płodu – nowoczesne rozwiązania

Badanie wolnego DNA płodu pozwoli przyszłym mamom, już na wczesnym etapie ciąży sprawdzić zdrowie swojego nienarodzonego maluszka. Testy te opierają się na nowoczesnej technologii i analizują wolne DNA płodu, które krąży w krwiobiegu przyszedłem mamy. Dzięki temu badania są w 100% bezpieczne i mają 99% dokładności. Test NIFTY pro, dla trisomii 21. ma czułość ponad 99%. Ważne jest, aby sprawdzić różne oferty i wybrać najlepszy test.

CffDNA – badanie w kierunku trisomii

Badania cffDNA umożliwiają wczesne wykrycie ryzyka najczęstszych trisomii. Dzięki wysokiej specyficzności i czułości, testy te mogą skutecznie zminimalizować ryzyko fałszywie pozytywnych oraz fałszywie negatywnych wyników, co czyni je cennym narzędziem w prenatalnej opiece zdrowotnej. Podsumowując, badanie wolnego DNA płodu jest jedną z najbardziej obiecujących metod wczesnej diagnostyki prenatalnej.

Oceń

Data publikacji: 15/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *