Badanie wolnego płodowego DNA – rewolucja w prenatalnej diagnostyce

Czy badanie wolnego płodowegto DNA jest nieinwazyjne

Postęp w rozwoju badań prenatalnych otwiera przed przyszłymi rodzicami nowe możliwości wczesnego poznania stanu zdrowia ich nienarodzonych dzieci i to w sposób całkowicie nieinwazyjny. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA), które oferuje nieinwazyjne podejście do wykrywania potencjalnych zaburzeń genetycznych. Czym jest badanie cffDNA, jakie niesie zalety, ile kosztuje?

Czy badanie wolnego płodowegto DNA jest nieinwazyjne?
Badanie wolnego płodowego DNA cena – co zawiera?
CffDNA – od którego tygodnia ciąży mozna zbadać?
Czy badanie wolnego płodowego DNA można zrobić w domu?

Czy badanie wolnego płodowego DNA jest nieinwazyjne?

Tak, badanie wolnego DNA płodu jest w pełni nieinwazyjne i bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Metoda ta polega na analizie fragmentów DNA płodu, które znajdują się w krwiobiegu mamy. Pobranie próbki krwi od ciężarnej jest całkowicie bezpieczne. Dzięki temu badanie wolnego DNA płodu jest postrzegane jako metoda o wysokim poziomie bezpieczeństwa i komfortu.

Badanie wolnego płodowego DNA cena – co zawiera?

Cena badania wolnego płodowego DNA może różnić się w zależności od laboratorium i zakresu przeprowadzanych analiz. Zazwyczaj obejmuje ona kompleksową ocenę ryzyka wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych, w tym trisomii – zespół Downa, Edwardsa czy Pataua. Jednym z najszerszych badań wolnego płodowego DNA jest test NIFTY pro. Badanie analizuje aż 94 choroby genetyczne, a w cenie zawiera ubezpieczenie i możliwość sprawdzenia płci dziecka.

CffDNA – od którego tygodnia ciąży można zbadać?

Badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. To czas, kiedy stężenie wolnego płodowego DNA jest już odpowiednie to przeprowadzenia testu. Warto pamiętać o wykonaniu badania prenatalnego jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży. Dzięki temu, już na wczesnym etapie będzie można sprawdzić zdrowie dziecka.

Czy badanie wolnego płodowego DNA można zrobić w domu?

Istnieje możliwość wykonania pobrania próbki krwi w domu przyszłej mamy. Laboratoria oferują usługi pielęgniarki mobilnej. Dzięki temu pobranie może być zorganizowane w domu. Badanie wolnego płodowego DNA cieszy się dużym powodzeniem wśród przyszłych mam, szczególnie NIFTY pro. Warto więc dobrze zastanowi się, który test jest najlepszy dla naszych potrzeb. Zadbaj o swój spokój w ciąży i wykonaj badania wolnego płodowego DNA.

 

Oceń

Data publikacji: 23/03/2024, Data aktualizacji: 26/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *