Badanie wolnego płodowego DNA (CFFDNA) kiedy warto je wykonać?

Czym jest cffDNA,

Badania prenatalne to badania inwazyjne bądź nieinwazyjne to badania, którym poddawana jest kobieta ciężarna w celu szybszego zdiagnozowania zaburzeń płodu. Na ich podstawie można stwierdzić zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu chorób takich jak zespół Downa, Edwardsa, Pataua oraz wiele innych.  Do badań prenatalnych zaliczamy między innymi USG, test PAPPA, test potrójny, badania inwazyjne oraz stosowany od całkiem niedawna test wolnego płodowego DNA.

Czym jest cffDNA?
Czy są różne badania wolnego płodowego DNA?
Jakie schorzenia można sprawdzić w cenie badania wolnego płodowego DNA?
Gdzie zrobić badanie wolnego płodowego DNA w Katowicach?

Czym jest cffDNA?

Mianem cffDNA (ang. cell free fetal DNA), czyli wolnego płodowego DNA określamy DNA płodu, które w niewielkim stopniu przenika przez barierę łożyskową i jest obecne w krwioobiegu matki. Jego stężenie stopniowo wzrasta w czasie ciąży, dlatego badanie jest zalecane dopiero od 10 tygodnia ciąża.

Czy są różne badania wolnego płodowego DNA?

Każde badanie wolnego płodowego DNA przeprowadzane jest w taki sam sposób, który polega na pobraniu krwi żylnej od matki i kolejno poddaniu jej analizie. Łatwo można sprawdzić iż badanie cffDNA jest wykonywane podczas testu NIFTY oraz NIPT, który więc wybrać? Otóż badanie cffDNA nie różni się niczym pomiędzy tymi testami, różnica natomiast jest taka, że pojęcie NIPT odnosi się do szerszej grupy badań niż NIFTY.

Jakie schorzenia można sprawdzić w cenie badania wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA pozwala na oszacowanie ryzyka aberracji chromosomowych u płodu takich jak:  trisomia 18 chromosomu (zespół Edwardsa), trisomia 13  chromosomu (zespół patau), trisomia 21 chromosomu (zespół Downa), zespół Kilnefeltera, zespół turnera i inne.

Gdzie zrobić badanie wolnego płodowego DNA w Katowicach?

cffDNA można przeprowadzić zarówno w placówce medycznej, jak i w domu. W Katowicach znajduje się kilka laboratoriów w których możliwe jest przeprowadzanie badania wolnego płodowego DNA. Adresy placówek :

  • ul. Bocheńskiego 38 A, Katowice – siedziba główna testDNA Laboratorium
  • ul. Wiosny Ludów 24, Katowice
  • ul. Witosa 21 Katowice
  • ul. Radockiego 282, Katowice
Oceń

Data publikacji: 24/08/2022, Data aktualizacji: 09/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *