Badanie cffDNA w ciąży – kiedy je wykonać?

Badanie wolnego płodowego DNA - jakie to badanie

Badanie wolnego płodowego DNA to nowoczesne testy genetyczne, które zyskują popularność na całym świecie. Są najdokładniejszą metodą na zbadanie stanu zdrowia dziecka bez konieczności wykonywania testów inwazyjnych. Ofertę badań można sprawdzić w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju. Rodzice z pewnością znajdą analizę odpowiednią dla siebie.

Badanie wolnego płodowego DNA – jakie to badanie?
Badanie wolnego płodowego DNA – dlaczego test NIFTY pro jest tak często wykonywany?
Analiza cffDNA – co może wykazać?
Badanie wolnego płodowego DNA – w którym tygodniu ciąży można wykonać test NIFTY pro?

Badanie wolnego płodowego DNA – jakie to badanie?

Badanie wolnego płodowego DNA opiera się na analizie materiału genetycznego, który jest wyodrębniony z krwi matki. Próbka krwi ciężarnej zawiera cffDNA, czyli fragmenty DNA dziecka, a nowoczesna diagnostyka jest w stanie je wyodrębnić. Dzięki temu w całkowicie nieinwazyjny i szybki sposób można zbadać genetyczny stan zdrowia dziecka z dokładnością do 99%.

Badanie wolnego płodowego DNA – dlaczego test NIFTY PRO jest tak często wykonywany?

Badanie NIFTY i NIFTY PRO jest wykonywane na całym świecie i cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z zakresu badania, jego powszechnej dostępności i możliwości wykonania już na wczesnym etapie ciąży. Diagnostyka jest znacznie dokładniejsza niż inne badania prenatalne np. badania USG. Kiedy przyszli rodzice stoją przed wyborem nawet kilku testów prenatalnych to wolą wybrać jedno, kompleksowe badanie – NIFTY PRO.

Analiza cffDNA – co może wykazać?

Badanie cffDNA potrafi wykryć wiele zaburzeń genetycznych, które występują u płodu. Zakres badania zależy od wybranego testu – badanie NIFTY wykrywa nawet 94 różne schorzenia, a wersja PRO zapewnia jednocześnie ubezpieczenie wyniku. Wśród wykrywanych zaburzeń można wymienić zespół Downa, Patau czy Edwardsa oraz wiele innych, znaczniej rzadziej występujących schorzeń.

Badanie wolnego płodowego DNA – w którym tygodniu ciąży można wykonać test NIFTY PRO?

CffDNA pojawia się w krwi matki już około 7 tygodnia ciąży, jednak jego stężenie jest wówczas zbyt niskie, by dało się wykonać badanie. Optymalny czas na wykonanie badań wolnego płodowego DNA to okres od 10 tygodnia ciąży – wówczas ciężarne mogą przyjść na pobranie próbki bez obaw o konieczność powtarzania analizy.

Oceń

Data publikacji: 23/09/2022, Data aktualizacji: 24/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *