Badania wolnego płodowego DNA - czy można je wykonać w każdej ciąży?

Badania wolnego płodowego DNA – czy można je wykonać w każdej ciąży?

Czy badania wolnego płodowego DNA są całkowicie bezpieczne dla dziecka

Badania wolnego płodowego DNA to inaczej badania NIPT. Pierwszym testem z tej grupy, który można było wykonać w Polsce to badanie NIFTY. Obecnie pary spodziewające się dziecka mogą wybierać spośród szerokiej oferty testów NIPT, które różnią się między sobą zakresem. Wszystkie zapewniają jednak wysoki poziom wiarygodności wynoszący 99%.

Czy badania wolnego płodowego DNA są całkowicie bezpieczne dla dziecka?
Badania wolnego płodowego DNA Warszawa – różne testy NIPT
Kiedy zalecane są badania wolnego płodowego DNA?
Badania wolnego płodowego DNA – stężenie cffDNA wpływa na wynik testów prenatalnych?

Czy badania wolnego płodowego DNA są całkowicie bezpieczne dla dziecka?

Każde badanie wolnego płodowego DNA jest w pełni bezpieczne dla dziecka – przy wykonywaniu testu nie ma żadnego ryzyka dla płodu. Do badania należy pobrać próbkę krwi żylnej od ciężarnej, a więc pobranie wygląda tak samo, jak w przypadku zwykłych badań laboratoryjnych. Następnie próbka trafia do analizy, a ciężarnej pozostaje już tylko oczekiwać na wynik.

Badania wolnego płodowego DNA Warszawa – różne testy NIPT

Badania wolnego płodowego DNA Warszawa to szeroka oferta dostępnych testów NIPT. Przyszli rodzice mogą wybierać spośród testów NIFTY, test HARMONY, test SANCO czy NIFTY PRO. Warto dokładnie sprawdzić zakres tych badań oraz ich możliwości – nie każdy test NIPT można wykonywać w ciąży mnogiej. Badania te różnią się również pod względem wykrywanych nieprawidłowości.

Kiedy zalecane są badania wolnego płodowego DNA?

Badania wolnego płodowego DNA mogą być wykonywane w każdej ciąży, jednak istnieją wskazania, przy których warto zdecydować się na wykonanie analizy. Jest to ciąża po 35 roku życia, przebyte wcześniej poronienia czy problemy z poczęciem. Zaleca się wykonać badanie również wtedy, kiedy w rodzinie pojawiały się przypadki narodzin dzieci z zaburzeniami genetycznymi lub kiedy u rodziców wykryto nieprawidłowości w kariotypie.

Badania wolnego płodowego DNA – stężenie cffDNA wpływa na wynik testów prenatalnych?

Stężenie cffDNA wpływa na wynik badania wolnego płodowego DNA Warszawa, a dokładniej na możliwość wykonania analizy. Jeśli jest zbyt niskie to niemożliwe byłoby wykonanie testu NIPT i wówczas za kilka czy kilkanaście dni należałoby pobrać ponownie próbkę krwi. Z tego też powodu testy NIPT Warszawa wykonuje się od 10 tygodnia ciąży – wówczas stężenie cffDNA w krwi matki jest optymalne do wykonania tego badania prenatalnego.

Oceń

Data publikacji: 26/12/2022, Data aktualizacji: 16/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *