Badania prenatalne – czy są bezpieczne i ile kosztują?

Czym są przesiewowe badania prenatalne, Czym są diagnostyczne badania prenatalne, Czy badania prenatalne są bezpieczne, Ile kosztują badania prenatalne

Badania prenatalne pozwalają sprawdzić stan zdrowia dziecka (m.in. budowę narządów) jeszcze przed narodzinami. Dla większości rodziców ich wynik jest potwierdzeniem, ze maluch rozwija się prawidłowo. A jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości? Wtedy można zaplanować leczenie (a nawet je rozpocząć) tak szybko, jak to możliwe.

  1. Czym są przesiewowe badania prenatalne?
  2. Czym są diagnostyczne badania prenatalne?
  3. Czy badania prenatalne są bezpieczne?
  4. Ile kosztują badania prenatalne?

Czym są przesiewowe badania prenatalne?

Badania prenatalne dzielą się na przesiewowe i diagnostyczne. Czym są przesiewowe badania prenatalne? To badania, które wskazują na ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości. Należą do nich m.in. test PAPP-A, USG i badania wolnego płodowego DNA (np. test SANCO). Jeśli ryzyko obecności wady będzie u dziecka podwyższone, przyszła mama może zdecydować się na wykonanie badań diagnostycznych.

Czym są diagnostyczne badania prenatalne?

A czym są diagnostyczne badania prenatalne? To badania, które pozwalają postawić diagnozę w kierunku wielu nieprawidłowości – wykonuje się je wtedy, gdy badania przesiewowe wskażą na wysokie ryzyko wady czy choroby. Przykładem może być amniopunkcja (w czasie której pobiera się płyn owodniowy) czy biopsja kosmówki (pobierany jest fragment kosmówki).

Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Wiele przyszłych mam wciąż się ich obawia – zupełnie niesłusznie! Czy badania prenatalne są bezpieczne? Prenatalne badania przesiewowe są całkowicie niegroźne i nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Także badania diagnostyczne są niemal w 100% bezpieczne ze względu na doświadczenie lekarzy i nowoczesny sprzęt medyczny.

Co ważne, wykonanie takich badań pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie, co dla wielu dzieci jest szansą na normalne życie i lepsze funkcjonowanie.

Ile kosztują badania prenatalne?

Niektóre badania prenatalne (np. USG) są refundowane u wszystkich kobiet, inne tylko u tych ze wskazaniami (np. test PAPP-A czy amniopunkcja), a jeszcze za inne trzeba zapłacić samemu. Ile kosztują badania prenatalne? Za USG zapłacisz ok. 150 złotych, cena testu PAPP-A, testu podwójnego i potrójnego to po ok. 250 złotych, amniopunkcja ok. 1300-2000 złotych, a badanie wolnego płodowego DNA to ok. 2400 złotych.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/12/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *