Badania prenatalne – czy należy się ich bać?

badania prenatalne

Słowa „badania prenatalne” w wielu kobietach powodują niepokój. Wciąż panuje bowiem przekonanie, że mogą być one groźne dla dziecka. To błąd – dzięki tym badaniom można zbadać stan zdrowia płodu przed narodzinami, co niesie za sobą wiele korzyści. Dlaczego badań prenatalnych nie należy się bać?

Badania prenatalne – przesiewowe są całkowicie bezpieczne

Badania przesiewowe wykonywane są na podstawie USG oraz próbki krwi od ciężarnej. Są więc całkowicie bezpieczne, nie powodują zagrożenia ani powikłań. Tymczasem pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka danej wady (np. zespołu Downa).

Również diagnostyczne badania prenatalne (które pozwalają postawić diagnozę) są obecnie niemal w 100% bezpieczne ze względu na sprzęt, procedury i doświadczenie.

Badania prenatalne – najczęściej zapewniają spokój

W większości przypadków wyniki badań prenatalnych są prawidłowe, co oznacza, że dziecko rozwija się poprawnie. Dzięki tej wiedzy rodzice mogą odetchnąć i skupić się na przygotowaniach do narodzin, a nie na niepotrzebnym stresie czy nerwach.

Badania prenatalne – pozwalają zacząć działać szybko

Jeśli u dziecka zostanie wykryta jakakolwiek nieprawidłowość, rodzice i lekarze zyskują czas, by przygotować się do narodzin w jak najlepszy sposób. Lekarze mogą zaplanować leczenie, a czasami nawet wprowadzić je w łonie matki (np. przeprowadzając operację wady serca). To niepowtarzalna szansa, by otoczyć dziecko opieką od najwcześniejszego możliwego momentu, a więc i możliwość poprawy jakości życia dla wielu chorych maluchów.

Oceń

Data publikacji: 05/11/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *