Czy można wykonać badanie WES za granicą?

badanie WES za granicą

Badanie WES to najszersze badanie genetyczne. Analizuje się w nim każdy gen pacjenta, dzięki czemu wykryć można wiele chorób. W laboratorium TestDNA wykonać możemy je nawet poza granicami naszego kraju. Dzięki temu nasi pacjenci nie muszą przyjeżdżać do Polski, aby wykonać test. Zobacz, jak można wykonać badanie WES za granicą!

Spis treści:

  1. Czym jest badanie WES?
  2. Badanie WES za granicą

Czym jest badanie WES?

Badanie WES to test genetyczny o wysokiej czułości i szerokim zakresie. Dzięki niemu wykryć możemy wiele chorób genetycznych u dzieci i dorosłych. Aktualnie nie istnieje żadne inne tak dokładne narzędzie diagnostyczne. Może ono wykryć takie choroby jak padaczka, zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia odporności czy choroby metaboliczne.

Badanie WES polega na analizie całego materiału genetycznego za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Możemy zdecydować się na jego standardową wersję lub rozszerzyć ją do badania WES Complex. Jest to test genetyczny, w którym na podstawie jednej próbki wykonywane są dwie analizy: test WES i badanie kariotypu. Tak kompleksowa diagnostyka pozwoli szybko rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz również: Badanie WES z płynu owodniowego dokładnie przeanalizuje każdy gen dziecka

Badanie WES za granicą

W laboratorium TestDNA badanie WES wykonać możemy poza granicami Polski. Pacjent z wykonaniem testu nie musi czekać do powrotu do kraju. Wystarczy skontaktować się z laboratorium, a nasz konsultant zorganizuje dla Państwa badanie.

Badanie WES za granicą rozpoczyna się od umówienia terminu telefonicznej konsultacji z lekarzem genetykiem. Koszt takiej rozmowy to 300 zł. Kwota ta odliczana jest później od ceny badania. Po konsultacji na dowolny adres przesyłany jest zestaw do samodzielnego pobrania próbki, czyli suchej kropli krwi. Jest to bardzo proste – wystarczy nakłuć palec lub piętę dziecka, a lecącą krew umieścić na załączonej w zestawie bibułce. Szczegółowa instrukcja pobrania próbki dołączona zostanie do zestawu.

Przed wysłaniem próbki pacjent musi wypełnić jeszcze stosowne dokumenty potrzebne do badania. Przesyłkę ze wszystkimi elementami do laboratorium należy przesłać na własny koszt. Otrzymana próbka jest następnie analizowana w laboratorium. Wynik analizy pacjent otrzyma w dwóch językach – polskim i angielskim. Powinien on zostać skonsultowany z lekarzem genetykiem. Taka konsultacja zawiera się w cenie badania.

Zobacz również: Badanie WES w ciąży – czuły i skuteczny test prenatalny

 

Oceń

Data publikacji: 15/02/2023, Data aktualizacji: 21/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *