Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży

najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży

Każda kobieta ciężarna wykonać powinna diagnostykę prenatalną. Dzięki niej może dowiedzieć się, czy jej dziecko na pewno rozwija się prawidłowo. Ale jak wykonać taką diagnostykę? Który test najlepiej wybrać? Sprawdź, jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży!

Spis treści:

  1. Rodzaje najważniejszych badań prenatalnych dla kobiet w ciąży
  2. Jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży?

Rodzaje najważniejszych badań prenatalnych dla kobiet w ciąży

Badania prenatalne to dość spora grupa narzędzi diagnostycznych. Dzielą się one na inwazyjne i nieinwazyjne. W trakcie testów inwazyjnych ingeruje się w środowisko płodu, dlatego istnieje pewne ryzyko powstania powikłań. Z kolei testy nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne. W żaden sposób nie ingeruje się w nich środowisko płodu. Nie mogą więc wywołać żadnych powikłań.

Badania prenatalne różnią się także zakresem analizy. W praktyce oznacza to, że jedne badania wykrywają więcej chorób, a inne mniej. W większości badań wykrywane są jedynie powszechne wady wrodzone, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży – koszt

Jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży?

Do najważniejszych badań prenatalnych dla kobiet w ciąży zaliczamy:

  • USG genetyczne – jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. Dzięki niemu lekarz może dokładnie przyjrzeć się rozwojowi dziecka, co pozwala zdiagnozować u płodu m.in. wady serca, wady cewy nerwowej czy zespół Downa.
  • Test PAPP-A – jest to nieinwazyjny test biochemiczny, do którego potrzebna jest próbka krwi przyszłej mamy. Dzięki temu rozpoznać można trzy najczęstsze trisomie, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  •  Test NIFTY pro – jest to test należący do grupy badań wolnego płodowego DNA, czyli testów NIPT. Dzięki niemu u płodu możliwe jest wykrycie nawet 94 chorób oraz ustalenie płci dziecka. Do wykonania tego badania wystarczy jedynie próbka krwi matki. Badanie to jest więc nieinwazyjne, ale ma bardzo wysoką czułość.
  •  Amniopunkcja – to badanie zaliczamy do grupy inwazyjnych badań prenatalnych, ale ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest niewielkie. Wykonuje się ją dopiero w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku nieinwazyjnego badania prenatalnego. Polega ona na nakłuciu powłok brzusznych ciężarnej i pobraniu próbki płynu owodniowego.
Oceń

Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *