Trombofilia wrodzona to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów. Zwykle nie daje ona widocznych objawów. Może ona znacznie utrudniać zajście w ciążę i jej donoszenie. Nie oznacza to jednak, że kobiety z trombofilią nie mogą mieć dzieci. Przy odpowiednim leczeniu mogą one zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.
Spis treści:
Trombofilia wrodzona może powodować powstawanie zakrzepów. Ryzyko zakrzepicy znacznie zwiększa się w ciąży, ponieważ rosnąca macica uciska na żyły biodrowe. Może to być bardzo niebezpieczne dla płodu. Zakrzep blokuje żyłę, przez co utrudnia przepływ krwi. U kobiet ciężarnych może to doprowadzić do poronienia oraz obumarcia płodu.
Trombofilia wrodzona jest częstą przyczyną poronień nawykowych. Na skutek zakrzepów kobiety tracą dwie lub więcej ciąż. W takiej sytuacji wykonać należy dokładną diagnostykę.
Ciężarna ze zdiagnozowaną trombofilią wrodzoną powinna potrafić rozpoznać objawy zakrzepicy. Należy do nich zaczerwienienie, ból, mrowienie oraz puchnięcie nóg. Wczesne rozpoznanie symptomów pozwoli uniknąć przykrych powikłań ciążowych.
Zobacz również: Badanie na trombofilię wrodzoną – na czym polega i kiedy je wykonać?
Trombofilia wrodzona zwykle nie daje żadnych widocznych objawów. Pacjenci dowiadują się o niej dopiero w trakcie diagnostyki. Badanie na trombofilię wrodzoną zaleca się wykonać, jeśli doświadczamy problemu niepłodności lub poronień nawykowych.
Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej to test genetyczny. Sprawdza się w nim DNA pod kątem mutacji czynnika V Leiden, genu protrombiny, MTHFR C677T i A1298C, PAI-1 oraz V R2. Do wykonania analizy potrzebny jest jedynie wymaz z policzka, który możemy pobrać samodzielnie w domu.
Kobiety z trombofilią wrodzoną mogą zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Przed rozpoczęciem starań warto jednak skontaktować się z lekarzem. Oceni on wyniki badań kobiety i zaleci właściwą terapię. Najczęściej kobiety z trombofilią wrodzoną stosować muszą zastrzyki z heparyną. Jeśli uda im się zajść w ciążę, to wskazane są także częstsze badanie USG. Dzięki temu szybciej będzie można wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Kobiety z trombofilią wrodzoną nie powinny rodzić poprzez cesarskie cięcie. Zalecany jest im poród siłami natury, ponieważ jest on dla nich bezpieczniejszy.
Data publikacji: 17/07/2023, Data aktualizacji: 02/08/2023
Dodaj komentarz