Badanie prenatalne – jak się odbywają?

badanie prenatalne jak się odbywa

Badania prenatalne to wspaniałe narzędzia diagnostyczne, które pozwalają ocenić stan zdrowia dziecka jeszcze w ciąży. Wiele przyszłych mam jednak się ich obawia, ponieważ nie do końca wiedzą, z czym takie badania się wiążą. Podpowiemy dziś więc, jak odbywają się poszczególne badania prenatalne!

Spis treści:

  1. USG genetyczne
  2. Test PAPP-a
  3. Test NIFTY
  4. Inwazyjne badania prenatalne

USG genetyczne

USG genetyczne to badanie prenatalne wykonywane w ciąży co najmniej trzy razy. W jego trakcie lekarz ocenia anatomię płodu, jego ruchy czy funkcjonowanie poszczególnych narządów wewnętrznych. Dzięki temu badaniu wykryć można takie choroby jak wady serca czy zespół Downa.

Zobacz również: Ile razy w ciąży robi się badania prenatalne?

Test PAPP-a

Test PAPP-a to nieinwazyjne badanie prenatalne wykonywane między 10 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki niemu wykryć można trzy najczęściej występujące nieprawidłowości chromosomalne – zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Do wykonania badania potrzebna jest jedynie próbka krwi przyszłej mamy.

Test NIFTY

Test NIFTY to badanie wolnego DNA płodowego (cffDNA), które znajduje się w krwi matki. Jest to badanie nieinwazyjne, ale o dużo większej czułości niż pozostałe testy tego typu. Najnowocześniejsza wersja tego badania jest w stanie wykryć aż 94 choroby genetyczne, takie jak zespół Downa czy zespół Turnera. W badaniu tym określić można także płeć dziecka, jeśli rodzice będą mieli takie życzenie. Test NIFTY wykonać można już po 10 tygodniu ciąży.

Zobacz również: Test NIFTY czy warto go zrobić? [RECENZJA] Opinie

Inwazyjne badania prenatalne

Inwazyjne badania prenatalne to tzw. testy rozstrzygające. Są one wykonywane, jeśli którekolwiek z badań nieinwazyjnych wykaże nieprawidłowości. W teście rozstrzygającym zostaną one potwierdzone lub wykluczone.
Najczęściej wykonywanym badaniem inwazyjnym jest amniopunkcja. Polega ona na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych przyszłej mamy. Badanie to wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, a w jego przebieg kontrolowany jest przez USG. Dzięki temu ryzyko jakichkolwiek powikłań ograniczone jest do minimum. Amniopunkcję wykonać można po 15 tygodniu ciąży.

Wśród badań inwazyjnych wymienia się także biopsję kosmówki (pobranie fragmentu kosmówki przez powłoki brzuszne) oraz kordocentezę (pobranie próbki krwi płodu poprzez nakłucie sznura pępowinowego). Badania te są jednak obarczone większym ryzykiem powikłań, dlatego wykonywane są dość rzadko.

Oceń

Data publikacji: 20/02/2023, Data aktualizacji: 21/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *