Ciąża to piękny, ale także męczący czas. Jest on pełen nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się szczególnie w pierwszym trymestrze. Mogą one być dokuczliwe, ale nie stanowią powodu do niepokoju. Dolegliwości w ciąży to skutek zmian, do których dochodzi w naszym ciele. Ciężarne nie są w stanie się ich całkowicie pozbyć, ale mogą spróbować je nieco złagodzić.
Spis treści:
1. 1 trymestr ciąży – objawy gastryczne
2. Brak energii w pierwszym trymestrze ciąży
3. Pierwszy trymestr ciąży – pozostałe objawy
Ponad połowa ciężarnych w 1 trymestrze skarży się na objawy gastryczne. W tym okresie dokuczają im mdłości, wymioty, wzdęcia, zaparcia oraz zgaga. Objawy te nasilają się szczególnie rano, zaraz po przebudzeniu. Większość ciężarnych zaczyna odczuwać dolegliwości tego typu w 4-5 tygodniu ciąży. Dla wielu z nich jest to pierwszy sygnał świadczący o ciąży.
Na gastryczne dolegliwości w ciąży nie należy przyjmować żadnych leków. Zamiast tego dokuczliwe objawy możemy złagodzić poprzez:
● Częste jedzenie niewielkich i lekkostrawnych posiłków w ciągu dnia
● Zjedzenie małej przekąski jeszcze przed wstaniem z łóżka np. wafla ryżowego czy herbatnika
● Picie herbatek ziołowych zawierających np. melisę, miętę czy rumianek
● Spożywanie produktów bogatych w błonnik np. chleba pełnoziarnistego czy owoców ze skórką
● Picie dużej ilości wody
Zobacz również: Co oznacza ból brzucha w 8 tygodniu ciąży?
Zmęczenie oraz brak energii również doskwierają kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Objawy te pojawiają się na skutek zmian hormonalnych, a także mniejszą tolerancją na wysiłek. Zmęczenie potęguje także stres, który jest dość naturalny przed rozpoczęciem nowej życiowej roli.
Zbyt nasilone zmęczenie w ciąży może być wywołane także niedoborem żelaza, który może prowadzić do anemii. Jego niewystarczająca ilość wpływa również na przenoszenie tlenu do tkanek dziecka. O nasilonym zmęczeniu warto więc porozmawiać z lekarzem. Skieruje nas on na badanie krwi pod kątem poziomu żelaza.
Zmęczenie w ciąży może być bardzo upierdliwą dolegliwością. Istnieją jednak sposoby, które pomogą nam sobie z nim poradzić:
● Ucinanie sobie drzemki w ciągu dnia, jeśli czujemy taką potrzebę
● Regularna aktywność fizyczna
● Dbanie o odpowiednią ilość snu – kobieta w ciąży powinna spać przynajmniej 8 godzin
Zobacz również: Ból kręgosłupa w ciąży w pierwszym trymestrze – jak sobie z nim radzić?
Problemy gastryczne i objawy to najczęstsze dolegliwości w ciąży. Ich lista jest jednak znacznie dłuższa. Przyszłym mamom doskwierać może także:
● Częste oddawanie moczu – w ciąży powiększająca się macica naciska na pęcherz. W konsekwencji kobieta częściej odczuwa potrzebę korzystania z toalety. Niestety objawu tego nie da się złagodzić w żaden sposób.
● Tkliwość piersi – jest to efekt przygotowywania się organizmu do nadchodzącej laktacji. Piersi przyszłej mamy mogą być obrzmiałe, tkliwe, a także bolesne. Na dolegliwość tą pomóc może nam noszenie miękkiego biustonosza.
● Ból brzucha – w pierwszym trymestrze ciąży macica kobiety zaczyna się rozszerzać, a więzadła rozciągać. Może to powodować łagodne bóle w dole brzucha. Jeśli stają się one uporczywe, to należy skonsultować się z lekarzem.
● Omdlenia – pojawiają się one na skutek niskiego ciśnienia krwi. Nie jest to częsta dolegliwość, ale może się pojawić. Możemy spróbować im zapobiec, unikając zbyt długiego stania oraz przegrzewania się.
Data publikacji: 30/10/2022, Data aktualizacji: 31/10/2022
Dodaj komentarz