Badanie kariotypu to jedno z badań prenatalnych, które bez wątpienia warto wykonać jeśli planujesz rozpocząć staranie się o dziecko. Wykonanie testu, jakim jest badanie kariotypu zalecane jest przez wielu specjalistów, ponieważ daje ono ogrom wiedzy na temat potencjalnych chorób genetycznych dziecka. Dlaczego warto wykonać badanie kariotypu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię przed wykonaniem badania pytań!
W jakim celu wskazane jest wykonanie badania kariotypu?
Od czego zależy cena badania kariotypu?
Czego można się spodziewać na wyniku badania kariotypu?
Jak dzielą się wady kariotypu?
Badanie kariotypu wskazane jest dla osób, które planują założenie lub powiększenie rodziny. Badanie to pozwala na uzyskanie wielu informacji dotyczących zdrowia przyszłego malucha. Badając kariotyp dowiesz się m.in. czy dziecko może urodzić się z mutacjami genetycznymi, spowodowanymi wadami dziedziczonymi po rodzicach. Badanie kariotypu wskazane jest także w przypadku, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę lub wcześniej poroniła.
Cena badania kariotypu może zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest zakres badania, który może różnić się w zależności od laboratorium wykonującego test. Cena badania może być także zależna od materiałów używanych do analizy oraz od doświadczenia placówki w wykonywaniu tego typu testów. Zanim zdecydujesz się na badanie kariotypu (np. badanie pakietowe) w danej placówce upewnij się, że nie ma żadnych ukrytych kosztów, a laboratorium posiada wszystkie niezbędne certyfikaty oraz akredytacje.
Badanie kariotypu cena którego nie jest wysoka, jeśli weźmiemy pod uwagę ogram dostarczanych nam informacji, da lekarzowi możliwość wczesnego zdiagnozowania schorzenia. Wynik badania pozwoli także na wprowadzenie ewentualnego leczenia chorób genetycznych, mogących mieć wpływ na rozwój oraz zdrowie dziecka.
Kariotyp to unikalny dla każdego człowieka zestaw chromosomów, które w niektórych przypadkach mogą ulegać mutacjom genetycznym. Wady kariotypu możemy podzielić na trisomie chromosomów autosomalnych, do których zaliczane są choroby takie jak zespół Downa czy Edwardsa oraz na trisomie chromosomów płci, które powodować mogą choroby takie jak zespół Klinefeltera czy zespół Jacobsa.
Data publikacji: 12/11/2021, Data aktualizacji: 17/12/2021
Dodaj komentarz