Objawy poronienia. Jak wygląda poronienie?

Objawy poronienia. Jak wygląda poronienie?

objawy poronienia, jak wygląda poronienie

Objawy poronienia mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży do niego dochodzi i z jakim rodzajem straty ciąży mamy do czynienia. Oznaką zbliżającego się poronienia jest zazwyczaj krwawienie z dróg rodnych, bóle podbrzusza i bóle w krzyżu.

Pamiętaj, że nie zawsze tego typu dolegliwości muszą oznaczać koniec ciąży. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie którykolwiek z tych objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Objawy poronienia zupełnego
Objawy poronienia niezupełnego
Objawy poronienia zagrażającego
Objawy poronienia w toku
Inne objawy poronienia – gorączka, dreszcze
Jakie badania wykonać po poronieniu?

Objawy poronienia zupełnego

Poronienie zupełne zwykle objawia się tylko krwawieniem, które ustaje dość szybko i nie towarzyszy mu ból podbrzusza. Do poronienia zupełnego dochodzi zazwyczaj we wczesnej ciąży, czyli przed ukończeniem 12 tygodnia. W tym rodzaju poronienia jajo płodowe najczęściej bez problemu oddziela się od ściany macicy i zostaje w całości wydalone na zewnątrz. W takim przypadku nie trzeba wykonywać zabiegu wyłyżeczkowania macicy.

Zobacz też: Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?

Objawy poronienia niezupełnego

Dochodzi do niego zwykle po 12 tygodniu ciąży. Krwawienie z dróg rodnych jest wtedy obfitsze, towarzyszy mu też ból i skurcze podbrzusza. W tym rodzaju poronienia płód zostaje wydalony razem z fragmentem łożyska. Pozostałe resztki zalegają w macicy, dlatego wymaga ona oczyszczenia poprzez wyłyżeczkowanie.

Objawy poronienia zagrażającego

Krwawienie towarzyszące temu poronieniu jest zwykle skąpe. Mogą jednak pojawić się bóle podbrzusza i skurcze macicy. W przypadku poronienia zagrażającego ciążę jak najbardziej da się uratować, pod warunkiem, że zostanie włączone odpowiednie leczenie, m. in. hormonami podtrzymującymi ciążę. Jeśli jesteś w ciąży zagrożonej poronieniem lekarze zalecą ci też odpoczynek (leżenie).

Objawy poronienia w toku

To poronienie, którego nie da się już zatrzymać. Objawia się silnym krwawieniem, trudnym do wytrzymania bólem brzucha oraz krzyża. Towarzyszą mu też skurcze macicy. Gdy poronienie jest w toku, koniecznie musisz zgłosić się do szpitala, w którym lekarze udzielą ci fachowej pomocy. Ocenią też czy poronienie było zupełne i nie musisz przechodzić zabiegu łyżeczkowania czy też jest ono konieczne.

Inne objawy poronienia: gorączka i dreszcze

Występują one najczęściej wtedy, gdy poronienie jest powikłane. W takim przypadku możesz odczuwać wzrost temperatury ciała nawet do 38 °C, bóle mięśni, sztywność karku oraz bóle brzucha. Objawy te są często wynikiem zakażenia, które powstało w organizmie (poronienie zakażone). Jeśli, któryś z nich występuje u ciebie, to znak, że musisz udać się do szpitala. W takim przypadku podadzą Ci antybiotyki i oczyszczą jamę macicy.

Jakie badania wykonać po poronieniu?

Po poronieniu wykonuje się badania, które mają na celu poznanie przyczyny utraty ciąży i sprawdzenie stanu zdrowia. Jeśli przyczyna zostanie ustalona, lekarz może zaplanować leczenie i prowadzenie ciąży, co zwiększy szansę na jej powodzenie w przyszłości.

W szpitalu, w którym miało miejsce poronienie, wykonywane jest badanie histopatologiczne. Rodzice mają też możliwość na własną rękę zlecić badanie materiału z poronienia w kierunku wad genetycznych, które mogły być przyczyna utraty ciąży. Wady genetyczne płodu odpowiadają za aż 60-70% poronień samoistnych.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Lekarz może też zaproponować badania przeprowadzane u rodziców: badania hormonów, przeciwciał, badania nasienia, badania infekcyjne i badania genetyczne (m.in. badanie kariotypu, badanie w kierunku trombofili wrodzonej).

Więcej informacji

Poroniłaś i szukasz informacji na temat swoich praw oraz badań po poronieniu? Skorzystaj z darmowej konsultacji z konsultantem medycznym: tel. 578 217 111.

Przeczytaj też:


Polecamy:

poroniłam

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:

 

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (13 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/10/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

2 odpowiedzi na “Objawy poronienia. Jak wygląda poronienie?”

  1. Sandra Sandra pisze:

    Mam pytanie nie wiem czy to poronienie jest mialam miesionczke regulalnie i po 6dniach mialam krew z krzepami bul brzucha spuchniente jajniki i bul jajnikuw morze wie ktos na ten temat co to morze oznacza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *