O ciąży po terminie mówimy, gdy minęły 42 tygodnie ciąży i wciąż nie doszło do szczęśliwego rozwiązania. Gdy ciąża po terminie może się wiązać z zagrożeniem zdrowia dziecka, lekarz może podjąć decyzję o indukcji, czyli przyspieszeniu akcji porodowej.
Spis treści:
Ciąża po terminie, to ciąża przenoszona, czyli ciąża, która trwa więcej niż 42 tygodnie. Szacuje się, że zjawisko to dotyczy około 5% kobiet. W przypadku gdy ciąża się przedłuża, rośnie ryzyko powikłań, dlatego też w tym okresie jest konieczna kontrola u lekarza.
Aby obliczyć samodzielnie termin porodu, konieczna jest znajomość daty ostatniej miesiączki przed zajściem w ciążę lub znajomość daty zapłodnienia. W obu przypadkach jednak obliczony termin porodu to jedynie data przybliżona. Nawet jeśli znamy datę, gdy potencjalnie doszło do zapłodnienia, niekoniecznie musi się ona pokrywać z faktycznym poczęciem dziecka. Męskie komórki rozrodcze są bowiem w stanie przeżyć nawet do 5 dni w organizmie kobiety. Wyliczenia związane z przewidywaną datą porodu mogą okazać się błędne także w przypadku tych kobiet, które mają nieregularne cykle owulacyjne.
Ciąża po terminie może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia matki oraz dziecka. Możliwe skutki ciąży po terminie to:
Jeśli więc ciąża trwa zbyt długo, mimo że dziecko jest już gotowe, by przyjść na świat, lekarz może podjąć decyzję o przyspieszeniu akcji porodowej i przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.
Jeśli kobieta jest w ciąży po terminie, najważniejsze jest to, by nie panikowała ona niepotrzebnie. Termin porodu może się bowiem spóźnić nawet o kilka-kilkanaście dni. W dniu terminu porodu należy się udać do lekarza i wykonać podstawowe badania, które pozwalają ocenić stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży. Jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne. W przypadku przenoszonej ciąży istotne jest także badanie KTG (kardiotokografia).
Po wykonaniu badania KTG należy przez 2 tygodnie codziennie pojawiać się w szpitalu na kontroli. Dopiero, jeśli po dwóch tygodniach obserwacji i badań nadal nie dojdzie do szczęśliwego rozwiązania, lekarz może zdecydować o tym, by wywołać poród sztucznie. Za jego zgodą, w celu przyspieszenia akcji porodowej u ciężarnej można zastosować głęboką lewatywę lub cesarskie cięcie.
Przyszła mama może spróbować przyspieszyć poród samodzielnie. W tym celu lekarze zalecają przede wszystkim dużo ruchu – spacery na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia wykonywane pod okiem instruktora ze szkoły rodzenia. Dobrym sposobem na przyspieszenie ciąży jest także stosunek seksualny. Podczas seksu wydzielają się bowiem hormony, które mogą przyspieszyć akcje porodową.
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 18/03/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz