40 tydzień ciąży - kalendarz ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

40 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

To już prawdopodobnie ostatni tydzień ciąży! Na pewno jesteś bardzo podekscytowana, ale i zmęczona… Tyle tygodni czuwałaś, by dzidziusiowi niczego nie brakowało, miałaś wiele dolegliwości ciążowych, nie zawsze było przyjemnie. Ale teraz poród może rozpocząć się dosłownie w każdym momencie. Wyczekuj znaków, które o nim świadczą. Ok. 24 godziny przed porodem powinien odejść czop śluzowy (gęsty ślub, białawy albo przezroczysty), może pojawić się również niewielka biegunka.

Bezpośrednio przed porodem odczujesz regularne skurcze, najczęściej co 10-15 minut. Odejdą Ci również wody płodowe i pojawi się bardzo lekkie plamienie. Jeśli czujesz, że poród jest blisko, jak najszybciej udaj się do szpitala lub wezwij karetkę. Jeśli natomiast dziecku nie spieszy się na świat, może pomóc mała aktywność fizyczna, np. wolny spacer lub kołysanie w rytm muzyki.

Przeczytaj również: Ile kosztuje kwas foliowy?

40 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Od 40 tygodnia ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca realizację ogólnego badania ginekologicznego, badania położniczego, badanie we wzierniku, ocenę czynności serca maluszka oraz pomiar Twojego ciśnienia i masy ciała. Ponadto powinnaś wykonać badanie KTG – w okolicy przewidywanego terminu w ciąży i potem zwykle co 2-3 dni, aż do przyjścia dziecka na świat. Rekomenduje się również wykonanie USG.

img

40 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twój maluszek ma prawdopodobnie ponad 3,5 kilograma i ponad 50 centymetrów. Wygląda tak, jak będzie wyglądał po porodzie, jest całkowicie rozwinięty. Już niedługo przyjdzie na świat, nie może się doczekać, trochę się stresuje. Od razu rozpozna Twój głos i nauczy się Twojego zapachu! Maluch jest gotowy do urodzenia, znajduje się coraz niżej, odwrócony główką w dół i z całej siły napiera nią na wyjście. Intensywnie rozwija się jego mózg – ten proces nie ustanie też po narodzinach.

Dziecko jest całkowicie najedzone, ponieważ dałaś mu wszystko, czego potrzebowało. Może się więc okazać, że przez kilka dni po porodzie nie będzie głodne. Straci też trochę na wadze, ale później zacznie na nowo przybierać.

Zobacz też: USG genetyczne – na czym polega?


 
 
1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży

 

 

Przeczytaj również:

31/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
ciąża pierwsza wizyta u lekarza
Ciąża. Pierwsza wizyta u lekarza

Aktualizacja: 21 października 2015 Po raz pierwszy u lekarza powinnaś pojawić się zaraz po tym jak zauważysz symptomy wskazujące, że możesz być w ciąży (najpóźniej do 10 tygodnia ciąży) lub zaraz po wykonaniu testu ciążowego....

Zamknij