Połóg - co to jest? - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Połóg – co to jest?

Przez 9 miesięcy ciąży Twoje ciało zmieniało się w bardzo intensywny sposób. Teraz, kiedy urodziłaś dziecko również przechodzi ono ogromną metamorfozę. Musi zatem nie tylko powrócić do dawnej formy, ale przede wszystkim przygotować się do nowej roli – roli matki. Połóg trwa przez 6 tygodni i w tym czasie powinnaś być pod opieką bliskich Ci osób.

Na co powinnaś być przygotowana czasie połogu? Powinnaś wiedzieć, że możesz odczuwać silny ból brzucha. Jest on spowodowany kurczeniem się macicy. Przed porodem ważyła ona około 1,5 kg. W ciągu 6 tygodni zmniejszy swoją wagę aż o 50 g! Ból jest zatem czymś pozytywnym,ponieważ świadczy o powracaniu Twoich narządów do formy. Niemniej jednak z pewnością nie jest on przyjemny. Nasila się szczególnie w trakcie karmienia piersią, a to dlatego, że  zawarta w mleku oksytocyna powoduje skurcze macicy.

Warto wiedzieć!

Będąc w ciąży automatycznie znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na zakrzepicę. Jednym z najniebezpieczniejszych powikłań ciąży i połogu jest zakrzepica. Być może nie słyszałaś jeszcze o tym, że zakrzepica bardzo często przebiega bezobjawowo, a zator tętnicy płucnej bywa przyczyną zgonu ciężarnych. Więcej informacji na temat zakrzepicy w ciąży…

Powodem dyskomfortu jest także czyszczenie dróg rodnych. Macica oczyszcza się, dlatego z pewnością zaobserwujesz pochodzącą z niej wydzielinę. Początkowo jest ona krwista. Taki stan utrzymuje się przez 3-7 dni. Następnie przybiera ona barwę różową, a w końcowej fazie bordową. Po kilkunastu dniach zmienia się natomiast w śluzową, a po 5-6 tygodni zanika w ogóle.

W czasie połogu kobiety mają często problem z oddawaniem moczu. Jest to spowodowane otarciami oraz naciągnięciem mięśni, przez które przechodziła główka. Pomocne może okazać się polewanie krocza wodą w czasie oddawania moczu lub oddawanie moczu pod prysznicem. Woda zmniejsza bowiem uczucie pieczenia i bólu. Zdarza się także, że w okresie połogu kobiety mają problem z trzymaniem moczu. To z kolei spowodowane jest naciągnięciem mięśni Kegla. Żeby powróciły one do normalności musisz wykonywać regularne ćwiczenia.

Po porodzie również kondycja Twojego brzucha nie będzie najlepsza. Przez pewien czas skóra będzie pofałdowana. Jest to spowodowane jej naciąganiem w trakcie ciąży. Powrót do formy sprzed ciąży może zająć Ci nawet kilka miesięcy.

10/06/2015

Możliwość komentowania jest wyłączona.

logo mamy-mamom.pl