40 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało?

To już prawdopodobnie ostatni tydzień ciąży! Na pewno jesteś bardzo podekscytowana, ale i zmęczona… Tyle tygodni czuwałaś, by dzidziusiowi niczego nie brakowało, miałaś wiele dolegliwości ciążowych, nie zawsze było przyjemnie. Ale teraz poród może rozpocząć się dosłownie w każdym momencie. Wyczekuj znaków, które o nim świadczą. Ok. 24 godziny przed porodem powinien odejść czop śluzowy (gęsty ślub, białawy albo przezroczysty), może pojawić się również niewielka biegunka.

Bezpośrednio przed porodem odczujesz regularne skurcze, najczęściej co 10-15 minut. Odejdą Ci również wody płodowe i pojawi się bardzo lekkie plamienie. Jeśli czujesz, że poród jest blisko, jak najszybciej udaj się do szpitala lub wezwij karetkę. Jeśli natomiast dziecku nie spieszy się na świat, może pomóc mała aktywność fizyczna, np. wolny spacer lub kołysanie w rytm muzyki.

Przeczytaj również: Ile kosztuje kwas foliowy?

40 tydzień ciąży. Jakie badania wykonać?

Od 40 tygodnia ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca realizację ogólnego badania ginekologicznego, badania położniczego, badanie we wzierniku, ocenę czynności serca maluszka oraz pomiar Twojego ciśnienia i masy ciała. Ponadto powinnaś wykonać badanie KTG – w okolicy przewidywanego terminu w ciąży i potem zwykle co 2-3 dni, aż do przyjścia dziecka na świat. Rekomenduje się również wykonanie USG.

img

Oceń

40 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

Twój maluszek ma prawdopodobnie ponad 3,5 kilograma i ponad 50 centymetrów. Wygląda tak, jak będzie wyglądał po porodzie, jest całkowicie rozwinięty. Już niedługo przyjdzie na świat, nie może się doczekać, trochę się stresuje. Od razu rozpozna Twój głos i nauczy się Twojego zapachu! Maluch jest gotowy do urodzenia, znajduje się coraz niżej, odwrócony główką w dół i z całej siły napiera nią na wyjście. Intensywnie rozwija się jego mózg – ten proces nie ustanie też po narodzinach.

Dziecko jest całkowicie najedzone, ponieważ dałaś mu wszystko, czego potrzebowało. Może się więc okazać, że przez kilka dni po porodzie nie będzie głodne. Straci też trochę na wadze, ale później zacznie na nowo przybierać.

40 tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś też podjąć decyzję, czy chcesz wykonać rozszerzone badania przesiewowe takie jak test NOVA. Jeśli się na nie zdecydujesz powinnaś zamówić zestaw do pobrania próbki, aby położna mogła ją pobrać od dziecka w 2 dobie jego życia. Choć każde dziecko przechodzi testy przesiewowe refundowane przez NFZ, to jednak wykrywają one zaledwie 27 chorób. Decydując się na rozszerzone badanie dla dziecka badamy ich z kolei aż 87 (12 000 zmian w genach). Dodatkowo dowiesz się również, które leki i antybiotyki mogą być dla dziecka nieskuteczne lub niebezpieczne. Takich informacji nie uzyskasz z refundowanych testów przesiewowych. Badanie NOVA odpowiada na najczęstsze pytania rodziców takie jak:  Czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepień? Czy moje dziecko będzie miało słabą odporność, która wymaga specjalistycznego leczenia zaraz po urodzeniu? Czy mogę zapobiec objawom autystycznym u dziecka? czy mogę ochronić dziecko przed niedorozwojem lub padaczką? Czy bezwzględnie należy wykluczyć niektóre składniki pożywienia z diety dziecka? oraz wiele wiele innych.

Zobacz też: USG genetyczne – na czym polega?

 

 

Oceń

Data publikacji: 31/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *