Znieczulenie ogólne u dzieci a hipotermia złośliwa - bezpieczeństwo Przeskocz do treści

Znieczulenie ogólne u dzieci a hipotermia złośliwa

Znieczulenie ogólne u dzieci

Artykuł sponsorowany

Hipertermia złośliwa jest zagrażającym życiu zespołem klinicznym hipermetabolizmu obejmującym mięsień szkieletowy (jest to związane ze zwiększonym uwalnianiem wapnia w organizmie). Jest wywoływany u osób podatnych przede wszystkim przez lotne środki znieczulające wziewne i zwiotczające mięśnie sukcynylocholiny, chociaż inne leki są również uważane za potencjalne wyzwalacze.

Hipertermia złośliwa nie jest alergią, ale dziedzicznym zaburzeniem.

Znieczulenie ogólne u dzieci – zagrożenia

Wielu rodziców nie zdaje sobie nawet sprawy, jak tragicznie może się skończyć dla ich dziecka wizyta u dentysty czy z pozoru błahy zabieg. To nie za sprawą umiejętności personelu medycznego, ale z powodu użycia podczas wizyty znieczulenia ogólnego u dzieci, które może spowodować śmiertelną w skutkach hipertermię złośliwą.

Hipertermia złośliwa nazywana bywa także gorączką złośliwą, a to za sprawą gorączki dochodzącej nawet do 40 st. Celsjusza podczas ataku. Co więcej mięśnie stają się sztywne, serce przyspiesza, a ciśnienie tętnicze wzrasta. Jedynym skutecznym lekiem mogącym zatrzymać chorobę jest Dantrolen, który standardowo NIE jest na wyposażeniu placówek medycznych w tym dentystycznych.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do operacji?

Hipertermia złośliwa – zaburzenie o podłożu genetycznym

Hipertermia złośliwa jest zaburzeniem o podłożu genetycznym i występuje u osób o wrodzonych predyspozycjach. Za chorobę odpowiadają zmiany w genach RYR1 oraz CACNA1S. Żeby dziecko miało taką predyspozycję, wystarczy, że odziedziczy zmieniony gen tylko po jednym rodzicu.

Wczesna diagnostyka jest szalenie istotna w przypadku chorób wywołanych nieprawidłowościami w budowie i ekspresji genów. W większości przypadków tego typu choroby nie dają większych szans na zapobieganie ich skutkom – niejednokrotnie bardzo groźnym, zaburzającym prawidłowy rozwój, jak i zagrażającym życiu.

Na szczęście, istnieje bardzo skuteczne badanie, które pozwoli wykryć predyspozycje genetyczne dziecka do hipertermii złośliwej. To test genetyczny NOVA, który bada dziecko na obecność kilkunastu tysięcy zmian genetycznych jednocześnie. Dzięki wynikowi testu NOVA anestezjolog będzie mógł dobrać odpowiedni środek do znieczulenia ogólnego dziecka. Co więcej, taka wiedza przyda się na całe życie i może skutecznie ochronić przed przykrymi skutkami gorączki złośliwej, a nawet śmiercią.

Czytaj więcej: Test NOVA – najbardziej dokładne i kompleksowe badanie przesiewowe dla dzieci

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie testu NOVA? Napisz na adres lub zadzwoń pod numer tel. 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.


Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: reno123/123rf.com

Ten artykuł jest chro­niony prawa­mi autorski­mi. Niedo­puszczalne jest zwielokrot­ni­an­ie, modyfikowanie, pub­liczne odt­warzanie i / lub udostęp­ni­an­ie Ser­wisu, jego częś­ci, mate­ri­ałów w nim zamieszc­zonych i / lub ich częś­ci, za wyjątkiem przy­pad­ków wskazanych w obow­iązu­ją­cych w tym zakre­sie przepisach prawa.


Data publikacji: 10/12/2018, Data aktualizacji: 27/09/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?